LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Botox: Co to je, kolik stojí a jaká jsou jeho rizika

Poptávka po různých kosmetických ošetřeních a estetických úpravách včetně botoxu a výplní neustále roste. Dermatologové a plastičtí chirurgové tento boom přisuzují hlavně online světu, ve kterém stále více žijeme a tlaku společnosti na dokonalý vzhled.  Stárnutí jako bychom chtěli vymazat ze svých životů. Víte vše o botoxu?

Co je to botox

Botox je vlastně obchodní značkou toxinu produkovaného bakterií Clostridium botulinum. Mezi další značky s obsahem podobných látek patří třeba Dysport, Xeomin a Jeuveau. I když mohou ve velkých dávkách tyto chemikálie způsobovat onemocnění zvané botulismus, které provází nevolnost a zvracení, což může vyústit až ve smrtelné ochrnutí životně důležitých svalů, při použití malého množství mohou lékaři bezpečně použít tento toxin ke snížení výskytu jemných vrásek.

Kde se vzal botox

Vědci Jean a Alastair Carruthersovi objevili proti-stárnoucí účinky botoxu v 80. letech 20. století v podstatě jen náhodou. Tehdy aplikovali svým pacientům injekce proti obličejovým křečím. Při použití této látky v kosmetickém průmyslu zatím vědecké studie nenaznačují nebezpečí nebo nějaké dlouhodobé riziko.  Kromě kosmetického využití pomáhá botox při zdravotních obtížích, jako jsou oční křeče, Bellova obrna, bolesti hlavy, nadměrné pocení nebo inkontinence.

Botox a jeho popularita

Botox je jedním z nejpopulárnějších neinvazivních neboli nechirurgických kosmetickým ošetření u nás i ve světě. Velice oblíbený je i preventivní botox, který si nechávají aplikovat mladší ročníky, aby zastavili samotný vznik vrásek. Procedura už není jen doménou žen, ale propadli jí i muži. Fenomén nese název „brotox“.

Jak funguje botox

Botox se aplikuje tenkou jehlou pod kůži do svalů a blokuje signály nervů. Tím dojde k dočasnému ochrnutí těchto svalů, uvolní se a vrásky mizí. Časem se vyrovná textura kůže. Technika se nejčastěji používá na vodorovné vrásky v oblasti čela a mimické vrásky kolem očí. Neaplikuje se do spodní části obličeje, kde se projevuje stárnutí způsobené gravitací.

Jak probíhá aplikace botoxu

Procedura trvá jen pár minut bez anestezie. Není nijak bolestivá. Po dobu 4 až 6 hodin po aplikaci pak nesmíte ležet, cvičit a předklánět se. Někdy se uvádějí až 3 dny. Účinky jsou opět velmi individuální. Je to proto, aby látka nemigrovala mimo zóny ošetření. Můžete se ale vrátit do práce nebo pokračovat v běžných aktivitách. Obvykle trvá 1 až 2 týdny, než se botox plně projeví. Často jsou ale vidět první změny už po několika dnech. Účinek trvá 3 až 6 měsíců. Jakmile se činnost svalů začne obnovovat, objevují se opět pozvolna i vrásky. Pokud chodíte na ošetření pravidelně, sval časem zleniví a vrásky se pak přestávají tvořit samovolně.

Co je třeba zvážit před aplikací botoxu

Bezpečnost botoxu nebyla stanovena pro kojící a těhotné ženy, proto by se měly tomuto druhu zákroků vyhnout, stejně jako lidé s určitým typem neurologických chorob. Pokud aplikaci provádí opravdový odborník, k problémům dochází u 1 % pacientů. K nejčastějším vedlejším účinkům patří tvorba modřin, otoků a bolest hlavy, které většinou vymizí do 2 dnů. U minimální skupiny může dojít k poklesu obočí nebo očních víček, což opět za pár týdnů samo zmizí.

Ani s botoxem to nepřehánějte

Každý zkušený odborník vám řekne, že všeho moc škodí a nebude vám aplikovat botoxu více, nebo častěji, než je pro vás vhodné. Platí, že méně jen více. Výsledkem by měl být přirozený vzhled, nikoliv vzhled nepohyblivé masky. Váš obličej by se měl stále hýbat. Příliš mnoho botoxu způsobuje uvedený vzhled masky nebo také zmražený obličej. Stárnutí je přirozená věc, kterou je třeba přijmout. S hladkou tváří navíc nikdy neodstraníte další neduhy, které vás trápí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.