LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Syndrom podvodnice: Co to je a jak ho překonat?

Vaše okolí vás považuje za schopné a máte za sebou řadu velkých úspěchů, ale zároveň trpíte pocitem, že je to vlastně jenom náhoda a za nic z toho, co máte, nemůžete vy a vaše schopnosti? V tom případě možná trpíte takzvaným syndromem podvodníka/podvodnice. Co to je? A dá se proti tomu nějak bojovat?

Syndrom podvodnice je poměrně častý psychologický jev, pro který je typická permanentní (nebo alespoň častá) pochybnost o sobě a svých schopnostech. Také může docházet ke zpochybňování vlastního talentu a úspěchů. Vyústit to pak může ve škodlivý vnitřní program, který nám neustále připomíná, že nemáme právo na štěstí a úspěch. Úspěch navíc takovým lidem téměř nikdy nepřináší radost, protože mají pocit, že ho dosáhli podvodem.

Přečtěte si: Jak najít svůj osobní styl?

Příznaky syndromu podvodnice

Celkem často se může objevovat pocit, že něco, čeho jste dosáhly, byla pouze náhoda nebo nedopatření. Také můžete mít pocit, že nejste kompetentní a někdo na to určitě přijde. Váš úspěch vám navíc může připadat jako podvod, protože určitě jen předstíráte, že víte, co děláte. Neobvyklé není ani to, že si o ostatních myslíte, že ve srovnání s vámi určitě vědí, co dělají a na vše důležité ve svém životě přišli. (To se může týkat třeba výchovy dětí.)

Kdo jím trpí?

I když syndromem podvodníka může trpět alespoň občas každý (uvádí se, že to tak může vnímat 7 z 10 dospělých), mnohem častěji se jako podvodnice cítí ženy, které mají často větší tendenci k sebepodceňování.

Jak z toho ven?

Pokud máte pocit, že syndromem podvodnice trpíte i vy, není na škodu, když své emoce oprostíte od faktů. Také pomáhá, když si budete na papír psát všechny své úspěchy. (Ne, není to egoismus ani sebestřednost.) V počítači také můžete mít speciální složku, do které budete ukládat pochvalné recenze a e-maily od vedení, takže v případě pochybností budete mít po ruce důkazy o své kompetentnosti. Ulevit se vám může i díky tomu, že se přestanete neustále porovnávat s ostatními. Každý z nás má unikátní životní trasu, takže pokud se chcete s někým měřit, uděláte nejlépe, když si vedle své aktuální verze postavíte samy sebe před několika týdny/měsíci/lety.

V případě, že syndrom podvodnice přetrvává a máte pocit, že se dokonce zhoršuje, také ničemu neuškodí, když vyhledáte pomoc terapeuta, který vám pomůže odhalit jeho příčiny a také s vámi nalezne způsoby, jak s ním pracovat.

Znáte syndrom podvodnice? Pokud ano, máte s ním nějakou osobní zkušenost?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.