LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

5 druhů hormonální antikoncepce: Jaká je vhodná pro vás?

Pilulky patří mezi nejběžněji užívanou ochranu proti neplánovanému otěhotnění, které může některé ženy zaskočit i po 45, kdy už spíš očekávají první potíže spojené s přechodem. Jelikož hormonální antikoncepce zatím neexistuje, každá žena by měla znát účinnost hormonální antikoncepce, informace o jejím vysazení a vedlejší účinky.

Ve srovnání se ženami v ještě nedávné historii to máme v mnoha ohledech mnohem jednodušší. Například nám nehrozí, že z každého pohlavního styku vzejde potomek. (Vzpomeňte si na to, kolik jich povila taková Marie Terezie a jistě si dovedete představit, jak to muselo být v dávných časech náročné.)

Na druhou stranu, ne všechny metody antikoncepce jsou stejně účinné, proto je důležité se v nich správně orientovat a vědět, jak se správně používají. I když je mezi ženami celkem populární hormonální antikoncepce, nehodí se pro každou. Ani kombinovaná hormonální antikoncepce navíc nemusí vždy fungovat a k těhotenství může dojít i během jejího užívání. Pilulky navíc nejsou jedinou variantou, jak můžete hormonální antikoncepci používat.

Pokud chcete vědět víc, určitě pokračujte ve čtení.

Druhy hormonální antikoncepce

Možná si nyní ťukáte na čelo a říkáte si, že nevíte, o čem je tu řeč. Vždyť hormonální antikoncepce existuje jen jedna, nebo ne? Ne tak úplně.

Známe třeba:

  • Pilulky
  • Injekce
  • Náplasti
  • Vaginální kroužky
  • Hormonální nitroděložní tělíska

Asi nemusíme říkat, že kromě pilulek je hodně oblíbená i forma lepení náplastí a používání nitroděložních tělísek. Ty jsou ale na pořízení dražší a z praktických důvodů se častěji doporučují ženám, které už někdy rodily. (Jejich zavádění navíc nebývá zrovna příjemné.)

U náplastí vám sice odpadá každodenní nutnost brát pilulku vždy ve stejnou dobu, ale je na těle vidět a může se v nestřežené chvíli odlepit. V neposlední řadě musíte náplast pravidelně vyměňovat.

Podle čeho si vybrat?

V první řadě bychom si na vašem místě vybírali na základě toho, jak vám vyjdou krevní testy. Ty určitě doporučujeme, protože se může zjistit, že máte trombofilní mutaci, kvůli které by pro vás mohlo být užívání hormonů nebezpečné.

Dále si vybírejte podle následujících kritérií:

  • S jak velkým rizikem nechtěného otěhotnění se dokážete smířit?
  • Měla by vás antikoncepce chránit před pohlavně přenosnými chorobami? (Pokud ano, hodí se pro vás kondom, případně kombinace hormonální antikoncepce + kondomu v případě, že zatím nemáte stálého partnera.)
  • Jak velký je váš rozpočet? (Například tělísko je jednorázová, ale poměrně nákladná investice.)
  • Chcete v budoucnu děti?
  • Jak moc věříte tomu, že si zvládnete vzít pilulku každý den a včas?

Na tyto otázky si zkuste dát opravdu upřímnou odpověď. Hormonální antikoncepce ve formě pilulek je sice jednou z nejspolehlivějších metod, pokud ji ale zapomenete užít, nebo ji vezmete ve výrazně odlišný čas (případně si nepohlídáte délku okna po vysazení kvůli menstruaci), může vám to způsobit řadu potíží.

Co snižuje spolehlivost?

V neposlední řadě musíte myslet i na další faktory, které mohou snižovat účinnost hormonální antikoncepce. Kromě vynechané pilulky jde například o užívání přípravků, které obsahují třezalku tečkovanou.

Pozor si také dávejte na:

  • Zvracení
  • Průjem
  • Užívání pilulek v nesprávných dobách a termínech

Co se týče zvracení a průjmu, obvykle se uvádí, že problém může nastat, když k obojímu dojde v silné intenzitě do 2 hodin po užití pilulky.

Také se obvykle doporučuje, abyste spolu s antikoncepcí neužívaly antibiotika, která mohou taktéž narušit její účinek. V případě, že z nějakého důvodu užívat antibiotika musíte, měly byste se dodatečně chránit (třeba kondomem). Spolehlivé informace vám dá v tomto ohledu buď lékárník, nebo gynekolog.

Jakou formu antikoncepce jste si pro sebe vybrala vy?

Zdroje informací

https://www.mojemesicky.cz/2021/07/05/antikoncepce/ – Jak brát antikoncepci a její vysazení (česky)

https://www.healthline.com/health/birth-control/methods – Jak si vybrat antikoncepci (anglicky)

https://www.healthline.com/health/birth-control/birth-control-pills – Průvodce hormonální antikoncepcí (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.