LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Tápete, jaký je ideální tvar prsou? Objevte 9 typů prsou!

Trápíte se kvůli velikosti prsou a stále přemýšlíte, jestli s vaším hrudníkem není něco špatně? V tom případě byste měly vědět, že každá prsa jsou úplně jiná a existuje jich velké množství typů. Existují nejhezčí ženská prsa? A jaké všechny zajímavosti o nich víme?

Když mluvíme o ženských prsou, nemůžeme se téměř nikdy ubránit nejrůznějším kontroverzím, která se s nimi poměrně běžně spojují. Vzhledem k tomu, že je míváme výraznější než muži, jsou často považovány za jeden ze sexuálních symbolů. Přitom jsou tyto dvě mléčné žlázy, které jsou obaleny tukem, jedním z prvních zdrojů potravy pro novorozence a kojence.

Přečtěte si: Jak najít svůj osobní styl?

Značná sexualizace prsou společností vede k neustálému poměřování, která prsa jsou ta úplně nejlepší a o jaký tvar bychom se měly snažit usilovat prostřednictvím správně zvoleného prádla. Kromě toho, někteří lidé mají tendenci sexualizovat obnažená ňadra při kojení na veřejnosti. A zkoušely jste někdy sdílet na sítích fotografii s odhalenými bradavkami? V tom případě máte nejspíš osobní zkušenost s tím, že vás za tuto opovážlivost systém zakrátko zablokoval. (U viditelných mužských bradavek to ale z nějakého zvláštního důvodu neplatí.)

Vzhledem k tomu, že jsou prsa a vše, co s nimi úzce souvisí, velkým tématem, dnes se na ně podíváme přehledně a bez jakýchkoliv předsudků.

Velikosti prsou

Určitě víte, že se podprsenky číslují podle obvodu hrudního koše a velikosti košíčku. Velké množství žen si ale při nákupu prádla nedovede vybrat správnou velikost podprsenky, takže je buď příliš malá, nebo příliš velká. (A tím pádem nemůže kvalitně plnit svoji funkci, kterou je opora prsou při pohybu. Některé podprsenky také mohou zlepšit jejich tvar.)

Pokud máte obvod přes prsa 76-81 cm a obvod hrudníku pod prsy 66-21 cm, pak vybírejte velikost A/B. Obvod přes prsa mezi 81-90 cm a obvod hrudníku mezi 71-75 cm předznamenává velikost B/C. Obvod přes prsa 91-96 cm a obvod hrudníku 76-82 cm napovídá, že velikost košíčku by měla být C/D. Větší obvody pak vyžadují, abyste navštívily specializovaný obchod s prádlem, jehož personál vám dovede nabídnout i podprsenky s menším obvodem pod prsy a většími košíčky a podobně.

Největší prsa na světě

Největší prsa na světě mají velikost 23 a každé z nich váží 17 kg. Disponuje jimi Američanka, která si říká Norma Stitz, a byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů.

Průměrná velikost prsou v ČR a ve světě

Ženy v Česku mají v průměru větší prsa. Alespoň to lze posoudit z průměrné velikosti košíčku D. Menší ňadra mívají ženy v Africe a Asii, kde je průměrná velikost košíčku A a B. V Austrálii bývá průměrná velikost košíčku podprsenky C. Američanky mívají v rozmezí C a D. Myslete ale na to, že jde skutečně jen o průměr, skutečný život je mnohem pestřejší.

Typy prsou

Nejžádanější bývá kulatý tvar ňader, který má stejně zaoblený tvar nahoře i dole. Pak existuje typ prsou, kterému se říká východ-západ. Do této kategorie patří taková prsa, jejichž bradavky směřují na opačnou stranu. Prsa, která jsou nahoře užší a dole plnější nazýváme zvon. Některé ženy mají stranové uspořádání prsou, což znamená, že ňadra nejsou příliš plná, jsou vzdálená od sebe a mohou být dokonce spíš po stranách trupu. 

Drobnější ženy mohou mít atletický tvar prsou, pro který je typické menší množství prsní tkáně. Naopak mohou být viditelnější prsní svaly. Dále můžete mít ňadra ve tvaru kapky. Taková prsa jsou plná, nahoře jim však může trochu chybět objem. Existují i úzká prsa, která moc nevyčnívají do stran a jejich bradavky nejčastěji směřují dolů. Ničím neobvyklým nejsou ani asymetrická prsa, kdy jedno ňadro může být větší, mít trochu rozdílný tvar nebo výšku. V pozdějším věku vás také mohou trápit povolené prsy, které nemají objem a směřují dolů.

Typy bradavek

Dále známe čtyři druhy bradavek. Prvním z nich jsou ploché bradavky, které vystoupnou po stimulaci nebo vystavení chladu. Poté existují výrazné zduřelé bradavky a inverzní bradavky, které prakticky nevystupují a mohou být vpáčené dovnitř. Pak také existují takzvané normální bradavky, se kterými se lze setkat úplně nejčastěji.

Jaká jsou ta nejhezčí prsa?

Na tuto otázku neexistuje žádná konkrétní odpověď. Každá žena je jiná a líbí se jí něco odlišného. Dá se ale říct, že úplně nejlepší prsa jsou taková, která jsou zdravá. Z toho důvodu nezanedbávejte pravidelnou kontrolu prsů, která může odhalit změny, jež se týkají cyst a rakoviny prsu. (Mladé ženy mohou chodit kontrolně na bezbolestný ultrazvuk, starším ženám se naopak doporučuje mamograf.)

Nejste spokojená se svými prsy?

Velikost a tvar prsů nelze ovlivnit vlastní vůlí, vždy tedy musíme pracovat s tím, co nám nadělila příroda. V případě, že vám váš aktuální tvar a velikost prsou způsobuje potíže se sebevědomím, kromě plastické chirurgie můžete vyzkoušet i nošení push-up prádla či vycpávek. Zvážit můžete i užívání doplňků stravy na podporu pěstěného vzhledu dekoltu.

Myslete ale na to, že případné chirurgické zvětšení prsou by mělo být čistě osobní iniciativou. Rozhodně tento zákrok nepodstupujte jen na základě toho, že vás do něj nutí někdo další. (Například partner.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.