LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Plastika prsou: Jak se rozhodnout a jaká je cena?

Zatímco liposukce je pro mnohé ženy tak trochu okrajovým tématem, co se týče augmentace, v této oblasti je situace často velmi odlišná. Jelikož velikost košíčku podprsenky nemůžeme ovlivnit, někdy nezbývá nic jiného, než vyhledat ordinaci dobrého chirurga. Kolik stojí plastika prsou? A jaké jsou v současné době dostupné metody? Na to vše a mnohem víc se mrkneme v dnešním článku.

Ačkoliv ideální tvar prsou neexistuje (existuje jich několik typů a ňadra každé ženy jsou od přírody trochu jiná), často se má za to, že čím větší jsou, tím lépe. Má se za to, že velká prsa mohou signalizovat dobrou plodnost ženy, zatím se to ale nepodařilo nijak potvrdit. (Protože i ženy s malými ňadry mohou otěhotnět a úspěšně kojit.) Jde tedy spíše o jeden z ústředních sexuálních symbolů, který je navíc poměrně úzce provázán s “pravým ženstvím”. (Dáváme do uvozovek, protože naše vnímání je v tomto ohledu odlišné.)

Jak už navíc bylo řečeno v úvodu, velikost košíčku, jaké v dospělosti dosáhneme, nemůžeme svojí vůlí nijak ovlivnit. Příroda nám něco nadělí a s tím se musíme naučit nějak vycházet. Řada žen je tedy se vzhledem a tvarem svého poprsí spokojená, byť například není ideálně pevné a plné. A pak je tu i mnoho žen, které spokojené nejsou. Například po těhotenství. Či proto, že jejich partner touží po ženě s většími prsy a ony by mu (třeba) chtěly vyhovět.

U koho může mít zvětšení prsou největší smysl? A jak na umělá prsa najít nejlepší plastickou chirurgii?

Plastika prsou a kojení

Začneme jednou z pravděpodobně nejdůležitějších věcí, kterou je plastika prsou a kojení. Většinou se doporučuje, aby ženy šly na zvětšení či úpravu v době, kdy již děti mají. Ani bezdětnost však nemusí být v některých případech překážkou. (Pokud o úpravě uvažujete po skončení těhotenství, měla byste počkat alespoň 1 rok.)

Co se týče schopnosti kojit – zásadním důvodem, proč plastičtí chirurgové úpravou prsou před těhotenstvím moc nedoporučují není ani tak ohrožení schopnosti kojit, jako spíš to, že těhotenství a kojení bude mít na vzhled prsou vliv. Jde tedy o minimalizaci případných úprav a o to, aby ženy neházely peníze z okna.

Vaše plány do budoucna by s vámi měl chirurg probrat v rámci konzultací, takže může na základě této znalosti zvolit způsob vložení implantátu, který schopnost ženy kojit neovlivní. Je ale důležité zmínit, že schopnost kojit není vždy jasná ani u žen, které plastiku prsou nemají, takže tento bod je nutné posuzovat opravdu dost individuálně.

Důvody pro umělé zvětšení prsou

Každá žena má pro zvětšení prsou jiné důvody, jejichž závažnost či oprávněnost nikomu nepřísluší komentovat. 

Může k nim patřit:

  • Úprava prsou po těhotenství a kojení
  • Zlepšení vzhledu prsou po drastické změně hmotnosti
  • Snaha o harmoničtější vzhled postavy a o větší plnost dekoltu
  • Zvýšení úspěšnosti při nákupu oblečení
  • Snaha o zvýšení sebevědomí, snaha potěšit partnera…

Pokud vám smíme radit, na vašem místě bychom šly do plastiky jen v případě, že nás k tomu vedou osobní důvody. K přání druhého člověka (například partnera) můžete při rozhodování přihlédnout, uvědomte si ale, že nejste plastelína, ze které si druhý uplácá ideálního člověka. (A na takovém místě bychom se samy sebe zeptaly, zda vás partner bere skutečně takové, jaké jste. Pokud ne, je otázkou, zda s ním chcete zůstávat. => S podobným požadavkem má pisatelka osobní zkušenost a vztah (ne)překvapivě nevydržel.)

V neposlední řadě pak bývá důvodem plastiky prsou i proces tranzice.

Jaké existují možnosti?

V současné době existují tři hlavní způsoby, jakými se dají prsa v případě žádosti ženy zvětšit.

Patří k nim:

  • Zvětšení prsou silikonovými implantáty
  • Zvětšení prsou vlastním tukem
  • Kombinace implantátů a vlastního tuku

O tom, k jakému typu vložení implantátu dojde, vždy rozhoduje lékař, který s vámi probere vaše představy a požadavky. Implantát se vkládá buď pod prsní žlázu, nebo pod sval.

Také existuje operace na zmenšení prsou, ke které často přistupují ženy, které mají od přírody opravdu velká prsa, jež jim způsobují řadu komplikací. (Například je bolí záda, za krkem a hlava, poutají na sebe nežádoucí pozornost, mají problémy s nákupem oblečení…) A případně i ženy, které měly v minulosti zvětšená prsa, ale z nějakého důvodu se rozhodly tento krok vrátit. Musíme dodat, že ani toto rozhodnutí není v populaci žen výjimkou.

Na kolik to vyjde?

Ceny modelace a zvětšení prsou se liší podle typu zákroku a podle kliniky. Pokud se ke zvětšení nepoužívá implantát, ceny začínají na částce kolem 58 000,-. V případě, že se rozhodnete pro vložení implantátu, ceny se pohybují od částky kolem 90 000,-. Cena navíc nemusí být konečná, protože v ní nemusí být zahrnutá speciální podprsenka, cena za hospitalizaci a další.

Jak vybrat kliniku

V tomto ohledu bychom si vybírali na základě hodnocení kliniky a konkrétního chirurga. Určitě bychom také nechodili tam, kde je cena v porovnání s konkurencí podezřele nízká. Ukazatelem může být i to, zda zařízení a lékař implementují do své činnosti nejnovější trendy a poznatky. Dobrým ukazatelem může být i klinika s vlastním zázemím, která funguje na trhu delší dobu. U vybrané kliniky se také snažte sledovat, jak často se v ní mění personál, protože to by mohlo taktéž poukazovat na hrozící potíže.

Jak se chovat po operaci

Prvních cca 6 týdnů po operaci by měly ženy spát na zádech, jinak by se mohly implantáty posunout. Následně je vhodné spát po augmentaci na boku. Na spaní na břiše si ale budete muset počkat, nedostanete se k němu dříve než za 4-6 měsíců. A je otázkou, zda pro vás bude s větším hrudníkem vůbec pohodlné.

Příběhy slavných osobností

Plastiku prsou mají za sebou i některé osobnosti, mnohé z nich však zpětně zjistily, že jde o chybu a prsa si zase nechaly zmenšit. Mezi známé krásky, které se nechaly maličko vylepšit, patří například dnes opět populární Pamela Anderson. Celebritou, která si nakonec nechala implantáty zase vyndat, je Victoria Beckham. (Učinila tak v roce 2014, protože nebyla dlouhodobě i přes další úpravy spokojená.) Plastické úpravy této tělesné partie zpětně litovala i světoznámá modelka Gisele Bündchen, která toto téma otevřela ve své knize a i v některých rozhovorech. Několik měsíců po operaci dokonce nosila volnější oblečení a dle svých slov se necítila pohodlně.

Alternativy pro krásná prsa

Jak vidíte, zvětšení prsou rozhodně není levná záležitost. Navíc není stoprocentně jisté, že budete se svým rozhodnutím dlouhodobě spokojené. Z toho důvodu je vhodné vyzkoušet i dostupné alternativy ke zvětšení prsou, ke kterým patří prášky na zvětšení prsou (volně prodejné doplňky stravy s bylinkami) či nošení push-up podprsenek, které dovedou v dekoltu vytvořit onen žádoucí kopeček. Některé ženy také (třeba na fotky) přistupují ke stínování hrudníku. (Mimochodem, věděly jste, že vystínované tělo mívaly i modelky některých přehlídek prádla, aby vypadaly ještě dokonaleji?) Existují také krémy na zvětšení prsou, ale ty jsou dobré spíš na podporu elasticity kůže, což vašim prsům a jejich vzhledu také velmi prospěje.

Uvažovaly jste někdy o plastice prsou?

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.