LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Růst prsou u dívek: Kdy k němu dochází? A souvisí s ním menstruace?

Klepe vaší dceři, nebo dokonce vám osobně, na dveře puberta, ale nevíte, jaké změny máte očekávat? Během dospívání se tradičně řeší příchod první menstruace, zaskočit vás ale může i bolest prsou, která může naznačovat jejich pozvolný růst. Do kolika let rostou prsa, než jsou považována za vyvinutá? A co dalšího byste měly o této důležité problematice vědět?

V průběhu dospívání dochází v ženských i mužských tělech k mnoha změnám, které připravují organismus na plodné období. Některé dívky tyto změny vítají, protože si konečně začínají připadat dospěleji. Další se však těchto změn děsí, protože jejich těla najednou vypadají jinak a vzbuzují ne vždy žádoucí pozornost.

I když puberta přichází u každé dívky v trochu jinou dobu (a setkat se bohužel můžeme i s předčasnou nebo opožděnou pubertou, o čemž by měl rozhodně vědět lékař), čas, kdy tato fáze přichází, bývá u většiny zhruba podobný. Mnohé změny navíc trvají po dobu několika let, takže by vás neměl překvapit růst prsou v 11, 12, 13 či 14 letech.

Jak poznat, že jsou vaše prsa v aktivní fázi růstu? Kdy vývoj prsů obvykle končí? A souvisí s ním nějak příchod menstruace?

Nezačíná to pubertou

Možná budete překvapené, ale vývoj prsů u žen nezačíná až v pubertě, ale již v těhotenství. Tedy, ještě dlouho před narozením. Ke změnám však dochází i posléze, v průběhu celého života. První viditelnější změny se odehrávají v pubertě, kdy na prsy a mléčné žlázy působí hormony. Dále pak ke změnám dochází i v období těhotenství a kojení. Kolem 35 let pak dochází k dalším proměnám, kdy může začít docházet k postupnému zmenšování žláz.

Fáze růstu prsou v pubertě

Jedním z prvních znaků dospívání je pozvolný růst prsou. To, jak budou ve finále velká, může souviset nejen s genetikou, ale i s množstvím tukové tkáně v těle. Spolu s tím se obvykle ukáže i růst ochlupení. Prsa pak postupně dozrávají, jakmile se spustí menstruace a ovulace.

Před viditelnějším růstem prsů můžete pozorovat lehké zvednutí prsů a bradavek, které začnou být patrnější pod oblečením. Také se může zvětšit oblast tmavší kůže kolem bradavky. V poslední fázi růstu jsou prsa zaoblená a zvednuté jsou pouze bradavky.

Přečtěte si: Existuje ideální tvar prsou?

Vliv hormonů na prsa

V průběhu měsíce mohou mladé dívky a ženy zaznamenat i bolest prsů, která obvykle souvisí nejen s jejich růstem, ale také s hormonálními změnami, které souvisí s ovulací a menstruací. Tyto změny se pravidelně opakují do případného otěhotnění a trvají až do přechodu. V průběhu měsíce dochází ke kolísání hormonů, kterým se říká estrogen a progesteron. Tyto hormony jsou zodpovědné za dozrávání a uvolňování vajíček a za případné úspěšné otěhotnění, se kterým velmi úzce souvisí i kojení, na které se musí tělo ženy dostatečně připravit.

Právě tyto změny pak mohou způsobovat otoky, bolest a pocit napětí v prsech, které obvykle odezní na začátku menstruace.

Další zajímavosti o prsech, které se hodí znát

Některé dívky může vyděsit, že má každý prs trochu jinou velikost. Ne, není to chyba. Prsa obvykle nebývají úplně souměrná a je naprosto normální, že jeden prs je trochu větší než ten druhý.

V průběhu růstu prsou se mohou na hrudníku dokonce objevit strie. Jde o stříbřité nebo načervenalé čárky, které se ukazují i na jiných částech těla, kde dochází k rychlému napínání nebo smršťování kůže. (Například v době těhotenství, při rychlém hubnutí a přibírání a podobně.) Kůže na prsou nemusí při jejich růstu napínání stíhat, proto se mohou strie objevit i na nich. Během života je proto vhodné naučit se prsa pravidelně mazat hydratačním krémem, který podpoří normální elasticitu pokožky.

Co se týče růstu prsou a celého těla, má se za to, že dívky dosahují své finální výšky kolem 14-15 let. Když se mrkneme na dozrávání prsů, ty by měly být plně vyvinuté zhruba kolem 17-18 let. V některých případech však může docházet k růstu prsů až do cca 20 let. Není to ale příliš obvyklé.

Úleva od bolesti prsů

Bolest prsů může být velmi nepříjemná, proto se hodí znát pár tipů a triků, jak se od ní dá alespoň na chvíli ulevit. Některé dívky vítají nošení kvalitních sportovních podprsenek, které dovedou prsa podepřít při běžných každodenních aktivitách, ale zároveň je nepíchají nepohodlné kostice. 

V případě, že je bolest opravdu nesnesitelná, můžete požádat někoho z rodičů o prášek proti bolesti. K tomuto řešení by se ale mělo přistupovat co nejméně často.

Překvapil vás růst prsou v pubertě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.