LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Estrogen: Známe 5 účinků tohoto hormonu na ženy

Vzhledem k tomu, že ženy v určitém období vstupují do puberty, bývají těhotné nebo se k nim přibližuje menopauza, je pochopitelné, že hladina estrogenu v těle nebývá po celý život neměnná. Má nedostatek estrogenu příznaky? A jaký je vlastně vliv estrogenu na ženu? Na to vše a mnohem víc se můžete spolu s námi podívat v dnešním článku.

Nejprve si povíme, co to je estrogen. Ve skutečnosti to není jen jeden hormon, ale skupina steroidů, jejichž název je odvozen od estrálního cyklu. Primárně jde o ženské pohlavní hormony, ale v malém množství mají estrogen v těle i muži. (Stejně, jako ženy mají v těle malé množství testosteronu.) Mezi tři hlavní druhy estrogenů patří estradiol, estriol a estron.

Přečtěte si: Co je to nidace a kdy k ní dochází?

Také se hodí vědět, kde se tvoří estrogen. Estradiol, který je odvozen od testosteronu, vzniká v průběhu steroidogeneze z cholesterolu. Estrogen vzniká především ve vaječnících, ve žlutém tělísku a placentě.

Proč ale ženy estrogen tak potřebují? Jak poznat jeho nedostatek v těle? A jak doplnit estrogen v období menopauzy?

Proč potřebujeme estrogen

Pohlavní orgány

Ženy potřebují estrogen například pro správný vývoj pohlavních orgánů. Díky němu dochází k růstu vaječníků, vejcovodů či dělohy. V období dospívání má také vliv na růst prsou. Dále má dopad na růst tělesného ochlupení a ovlivňuje i specifické ukládání tuku. (Například na bocích a na stehnech.)

Menstruační cyklus

Bez estrogenu by nemohl normálně fungovat ani menstruační cyklus, který je nezbytný pro rozmnožování. Estrogeny stimulují dozrávání a uvolňování vajíčka během ovulace. Také připravují děložní výstelku, která je následně schopná přijmout oplodněný zárodek.

Přečtěte si: Jak vyvolat menstruaci?

Těhotenství a plodnost

Nejvyšší hladinu estrogenu máme ve dnech, které přímo předchází ovulaci. Kromě toho, že se připravuje vajíčko, hormony také ovlivňují naše sexuální chování. Více elastická a lubrikovaná intimní místa pak usnadňují pohlavní styk s nejvhodnějším partnerem. Značnou roli má také úprava hlenu děložního čípku, který se stává pro spermie o něco propustnější než je tomu normálně.

Normální stav kostí

Mnohé dámy o tom nevědí, ale normální hladina estrogenu podporuje i normální stav kostní hmoty. Vzhledem k tomu, že estrogen však rychleji uzavírá růstové štěrbiny, jde o jeden z hlavních důvodů, proč jsou ženy vzrůstově menší než muži.

Psychická pohoda

Normální hladina estrogenu je dále důležitá pro naši celkovou duševní pohodu. Určitě víte, že když hladina estrogenu v průběhu měsíce klesne, obvykle se to negativně podepíše na vaší náladě.

Příznaky nedostatku estrogenu

Nedostatek estrogenu se často objevuje v perimenopauze a menopauze. V takové chvíli můžete zaznamenat zhoršený stav pokožky, vaginální suchost a atrofii, návaly horka a pocení, podrážděnost a depresivní rozpoložení, sníženou hustotu kostní hmoty, horší plodnost a nepravidelnou či vynechávající menstruaci či zhoršenou koncentraci.

Jak doplnit estrogen?

Nyní pomineme hormonální terapii a podíváme se na přírodní estrogen, kterému se někdy říká fytoestrogen.

Hlavní rozdíl je v tom, že fytoestrogeny se nachází v rostlinách a svou strukturou se podobají ženskému pohlavnímu hormonu, proto si je oblíbily zralé ženy, které je často přijímají do těla prostřednictvím volně prodejných doplňků stravy na menopauzu.

Mezi fytoestrogeny patří například:

  • Červený jetel luční
  • Sója
  • Lněné semínko

Tyto látky se často doplňují ještě o další bylinky a vitamíny (například vitamín K, D, E…), které podporují normální vitalitu, hladinu energie a náladu. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.