LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Promiskuita u mužů a u žen – běžná věc nebo problém

Význam mnoha slov se mění s vývojem společnosti. Jedním z příkladů může být způsob označování osob s ohledem na jejich množství sexuálních partnerů. Zatímco náruživý muž je opravdový hřebec a hrdina, žena je v podobné situaci prostě lehká dívka. Promiskuita je tedy dost zavádějící pojem.

Neustále se velebí mužská výkonnost a naopak téměř démonizuje stejná situace, kdy se jedná o ženy, které jsou v tomto případě označovány jako poběhlice a coury. O to paradoxnější je, že drtivá většina označení pro muže má obdivný a lichotivý nádech. Pokud chcete zdůraznit, že se vám podobné chování nelíbí ani u mužů, musíte většinou volit termíny odvozené od nehezkých ženských pojmenování. Mužské oddávání se sexualitě je hodnoceno kladně, žen však budí pohoršení.

Co je promiskuita

Konstatovat, co je promiskuita, není tak snadné. Promiskuita, latinsky promiscuus neboli smíšený, je termín vyjadřující sexuální nestálost, nevázanost a časté střídání sexuálních partnerů. To je ale velmi diskutabilní a ovlivněné dlouhodobými stereotypy. Konstatovat, co ještě není a co už je promiskuita, s přesnou určitostí opravdu nelze.

Když nejste ryze monogamní

Některé páry se umí domluvit, že na jednorázových úletech nezáleží a důležité je to, ke komu se vždycky vracíte domů. I když tento vztahový model spousta lidí vůbec nedokáže pochopit a přijmout, někomu to takto klape. I v tomto případě se ale touto dohodou páry nijak nechlubí. Muži by to asi prošlo, žena by ale jako vždy byla promiskuitní mrcha. Ženská sexualita prostě příliš ceněna není, zatímco u mužů je promiskuita hodnocena kladně.

Výzkumy a studie

Výsledky výzkumu Michiganské univerzity ukázaly, že se v případě hodnocení sexuality žen a mužů stále užívá dvojí standard. Podle jednoho z jeho autorů, psychiatra Shervina Assariho, je i v současné době nevěra stálé partnerce v případě mužů mnohem společensky přijatelnější. Muži si za takové chování vyslouží obdiv. Nevěrník je prostě třída, ale nevěrná žena je za couru.

Stereotypní stanoviska ovlivňují myšlení

Paradoxně tato popisovaná stereotypní stanoviska ovlivňují i naše myšlení. Proto ženy přirozeně svůj sexuální život podhodnocují a snaží se na venek působit jako světice. Muži naopak dávají na odiv peprné detaily o svých sexuálních úletech a dobrodružstvích a přehánějí množství uspokojených sexuálních partnerek. Zažitá praxe nakonec ubližuje na všech stranách. Podle zahraničních studií ti, co do popsaných škatulek nezapadnou, trpí pocitem méněcennosti. Všichni se proto o svém reálném sexuálním životě snaží lhát, aby zapadli a naplnili očekávání.

Rozdíly ve vztazích

V heterosexuálních vztazích jsou za více promiskuitní považováni muži, kteří se daný stereotyp navíc snaží naplňovat a mezi zástupci gayů a lesbiček si nesou promiskuitní nálepku v očích heterosexuální populace USA lesby. Sami gayové ale přiznávají, že jsou více promiskuitní než lesby. Podle výzkumu postaveném na asociacích si většina heterosexuálů spojuje termín promiskuitní s gayi a lesbami, a termín monogamní s heterosexuály.

Výzkum vnímání promiskuity

Podle autorů výzkumu jsou za více promiskuitní považovány lesby než gayové údajně proto, že je zobrazování dvou žen v intimních situacích častější. U párů stejného pohlaví je promiskuita společností užívána jako argument proti stejnopohlavnímu manželství a adopcím dětí. Promiskuitu heterosexuálů nikdo s ohledem na dopady na manželství a děti neřeší.

Vnímání veřejnosti

Zatímco ale za běhny jsou v heterosexuálních vztazích ženy, v rámci LGBT komunity patří nálepka těch více promiskuitních i bez ohledu na zmiňovaný výzkum zase obvykle gayům. Lidská sexualita se však neliší podle pohlaví ani orientace. Ženská sexualita také není slabší než mužská. A pohled veřejnosti na gaye jako na ty, co střídají partnery, můžete hledat hlubší příčiny, jako je třeba hledání vlastní identity a kompenzace nedostatků. Po sexu navíc touží většina lidí stejně, a proto by neměli být nijak označováni zmíněnými nálepkami. Sexualitě bychom se měli oddávat podle vlastní touhy, nikoli podle očekávání ostatních a společnosti samotné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.