LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Nidace: Kdy k ní dochází a jaké jsou její příznaky?

Každá žena, která se snaží otěhotnět, většinou zcela přirozeně zjišťuje a studuje, co se s jejím tělem v průběhu cyklu děje. Největší změny nastávají v tomto směru zejména druhé polovině menstruačního cyklu, tady až po ovulaci. Podíváme se na to, co je nidace, kdy k ní dochází, co přichází po ní a jak vlastně probíhá.

Kdy dochází k nidaci

Nidace je uhnízdění vajíčka. Oplodněné vajíčko se cestou do dělohy nejprve začíná dělit. Když je počet buněk větší než 20, vzniká blastocysta, která se pomalu noří stále hlouběji do děložní sliznice, a ta je v tomto období dost vysoká a prosáklá.  Díky tomu se tomuto ději říká uhnízdění čili odborně nidace. V tomto období má zárodek velikost asi 1 milimetr.

Jak dlouho trvá nidace

Uhnízdění neboli nidace embria začíná asi 6. až 7. den po oplodnění, což je asi 21. den cyklu a končí 12. dnem. Ve 30 až 60 % oplodněná vajíčka zanikají z důvodu špatného vývoje blastocysty nebo poruchy nidace. V tomto případě je pak vajíčko odplaveno při další menstruaci.

Příznaky nidace

Po zdárném zakončení nidace přijde o skutečné těhotenství. Od této doby vajíčko čerpá výživu pro svůj vývoj a růst z krevního oběhu a děložní sliznice matky. Zanoření vajíčka do sliznice však může narušit drobné cévky a ty potom mohou vyvolat slabé krvácení, tzv. špinění. To se může někdy zaměnit za menstruaci. Prot je nutné rozpoznat, zda je to nidace nebo menstruace. Pokud se ptáte, jak silné krvácení při nidaci vzniká, je to individuální. Nidace špinění vyvolává dost často, nidační krvácení ale zpravidla bývá slabší jak menstruační krvácení.

Produkce hormonů

V tomto období matka produkuje hormony progesterony a estrogeny, které jsou důležité pro vývoj embrya. Jejich zvýšená hladina ovlivňuje děložní sliznici a nastává její další bujení a prosakování. To způsobí, že následně očekávaná menstruace v těchto dnech vynechá a krvácení se nedostaví. Je čas si udělat těhotenský test a vydat se k lékaři na gynekologické vyšetření.

Těhotenský hormon

Při nidaci se vytváří bílkovina označovaná jako hCG neboli hormon choriový gonadotropin. Na přítomnosti této bílkoviny v krvi nebo moči je také založena většina těhotenských testů. Uvnitř blastocysty neboli zárodku se objevují vrstvy buněk, kterým se odborně říká zárodečné listy. Buňky zárodečných listů se pak dále dělí. Touto dobou už dochází ke konci druhého týdne po oplodnění, následně se vytváří placenta a zárodek se neustále dále vyvíjí.

Bolestivá nidace

Nidaci bolest neprovází a bolestivá nidace nevěstí hladký průběh. Rané těhotenství za 8 až 9 dní po ovulaci už může vytvářet těhotenský hormon a někdy dokonce i působit u citlivých žen tlak či bolesti prsou. Pokud se objeví v průběhu nidace bolest břicha, může následovat i raný potrat. Pokud se tedy objeví během nidace bolest v podbřišku, doporučuje se návštěva gynekologa a prověření stavu.

Jak poznám uhnízdění vajíčka

Nejčastějšími příznaky, které nám mohou pomoci poznat otěhotnění, je vynechání pravidelné menstruace. O tom, že došlo k početí, však budete bezpečně vědět až po měsíci. Pokud je žena vnímavá a citlivá, lze některé příznaky pozorovat i o dost dříve. Po oplodnění vajíčko putuje vejcovodem, asi za 5 dní dorazí do dělohy a za dalších 5 dní se projeví nidace vajíčka. Teprve pak se začne v těle uvolňovat hormon hCG, zodpovědný za všechny těhotenské změny a jehož přítomnost v moči detekuje těhotenství.

Těhotenský test

Těhotenský test si je možné udělat nejdříve za 10 dnů od předpokládaného data oplodnění, tedy až v době, kdy je vajíčko zahnízděno v děloze a začíná se tvořit hCG. Spolehlivější je ho provést teprve v době, kdy se nedostaví předpokládaná menstruace, ale i v tuto dobu je produkce hCG tak slabá, že mnohdy těhotenský test graviditu nerozpozná. Obecně platí, čím později, tím lépe. Pokud vám vyjde z ranní moči negativní výsledek, ještě to neznamená, že těhotná nejste. Někdy se stane, že se druhá čárka potvrzující graviditu objeví teprve po 10 až 15 minutách, i když je doporučená doba odečítání po 1 minutě od provedení testu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.