LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Hřebíčkový olej: Jak ho vyrobit a jeho účinky na zdraví

Esenciální hřebíčkový olej se získává destilací sušených pupenů květu nebo jiných částí stromu, tedy listů a stonků Hřebíčkovce kořenného. Hřebíček má významnou roli v kuchyni jako koření s prospěšnými účinky na naše tělo.

Olej z hřebíčku

Eugenol neboli kyselina hřebíčková je olejovitá kapalina, která je částečně rozpustná vodou. Dokonale se rozpouští v organických rozpouštědlech, ve kterých se esenciální oleje připravují. Koncentrace eugenolu dosahuje až 90 % celkového obsahu složek oleje z hřebíčku. Využívá se jako antiseptikum a analgetikum.

Používá se také do zubních výplní, jako přísada do parfémů, mýdel či ochucovadel. Hřebíčkový esenciální olej je více dráždivý, proto se doporučuje ve velké míře naředit na maximálně 1 až 2% roztok. Eugenol je ve vysokých koncentracích toxický vůči játrům i ledvinám. Při správném využití má mnoho předností.

Antibakteriální účinky

Hřebíčkový olej má výborné antibakteriální vlastnosti, účinně ničí buňky stafylokokových bakterií a respirační bakterie.

Fungicidní účinky

Hřebíčkový olej má vynikající fungicidní neboli protiplísňové účinky. Zastavuje totiž v našem organismu růst mnoha druhů plísní.

Antimykotické účinky

Olej z hřebíčku má antimykotické účinky a působí proti kvasinkám Candida albicans, které způsobují kvasinkové infekce na chodidlech, v ústech nebo ve vagíně. Hřebíčkový olej tyto kvasinky velmi úspěšně zahubí.

Přírodní antioxidant

Hřebíčkový olej pomáhá odbourávat volné radikály, které způsobují oxidační stres buněk a předčasné stárnutí. Jsou také nebezpečné při mutacích buněk.

Pro zdraví jater

Hřebíček a eugenol působí proti steatóze neboli ztučnění jater. Zaznamenán byl ústup zánětu a odbourání oxidativního stresu. Hřebíčkový olej je také vhodný pro regeneraci jater při cirhóze.

Harmonizuje trávicí trakt

Tento olej zabere, pokud vás trápí žaludeční vředy, plynatost a záněty žaludku.  Působí protizánětlivě, antisepticky a celkově harmonizuje a uklidňuje trávicí trakt. Dokonce se využívá hřebíčkový olej proti parazitům.

Snížení krevního cukru

Olej z hřebíčku také zlepšuje vyrovnání hladiny inzulínu. Přispívá tedy ke snížení hladiny cukru v krvi a prospívá tak diabetikům trpícím cukrovkou.

Pro zdraví chrup

Hřebíčkový olej zuby působí léčivě, stejně jako na oděrky a afty v ústech. Dokonce jej můžete úspěšně použít na zubní kazy jako přírodní anestetikum. Pokud použijete hřebíčkový olej na dásně, zvolte slabší koncentraci.

Pro zdraví kostí

Pravidelné užívání hřebíčkového oleje přispívá kromě ochrany zubů i k prevenci často obávané osteoporózy a odvápnění kostí.

Pro zdravou pleť

Unikátní olej také ulevuje od svědění a podráždění pokožky. Je vysoce účinným přírodním tonikem na problematickou pleť. Neaplikujte jej na otevřené rány. Navíc se používá hřebíčkový olej na svrab opět v nižší koncentraci s nosným olejem.

Proti rakovině

Esenciální hřebíčkový olej umí ovlivnit i rakovinu prsu, děložního čípku a tlustého střeva. Působí na rakovinné buňky toxicky.

Využití esenciálního hřebíčkového oleje

K aplikaci můžete využít difuzér i sprej. Na lokální využití použijte masážní olej jako 2,5% roztok, krémy, peelingy a tělová mléka. Používá se koncentrace 1 až 2,5% na normální typ pleti a 0,5 až 1% na citlivý typ pokožky. Na zuby a dutinu ústní použijte každé 2 hodiny pár kapek hřebíčkového oleje smíchaného s nosným olivovým či kokosovým olejem, namočte do něj smotek vaty či gázy a aplikujte přímo na bolavý zub. Pak nechte pár minut působit a zamezte kontaktu s dásněmi.

Hřebíčkový olej domácí výroba

Recept na výrobu hřebíčkového oleje je velmi snadný. Budete potřebovat:

  • 1 skleněnou lahvičku o objemu 30 ml z tmavého skla
  • 5 až 10 ks hřebíčků
  • panenský olivový olej nebo kokosový olej

Hřebíčky stačí do lahvičky vysypat a zalít olivovým nebo kokosovým olejem 2,5 cm nad hladinu hřebíčků. Důkladně lahvičku protřepejte a nechte 14 dní odležet na temném místě. Po 14 dnech proceďte obsah lahvičky přes obvaz nebo plátno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.