LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Single život: Ostuda, nebo životní příležitost?

Stává se vám, že jdete na rodinnou oslavu bez protějšku po boku, a každý vám vyčítá, že nemáte být sama? Případně, bojíte se odejít z nevyhovujícího vztahu, protože se strachujete, že se na vás jako na ženu bez partnera budou všichni dívat skrze prsty? Možná budete překvapená, ale single život neznamená životní prohru. Dost možná jde o největší příležitost vašeho života. Proč? Na to se podíváme níže.

Od mladého věku nás společnost učí, že normální a žádoucí je život ve stabilním partnerství. (Pokud je navíc doplněno dětmi, tím lépe.) Jenže, lidé se nerodí jako prefabrikáty, takže každému může vyhovovat něco trochu jiného. Také existuje početná skupina lidí, kteří neměli štěstí a nepotkali svou velkou životní lásku už na základní/střední škole.

Ať už jste single pár týdnů, měsíců či let, vždycky se najde nějaký “dobrodinec”, který nezapomene poukázat na vaši samotu, vztahovou neschopnost a na “tikající” biologické hodiny. Někdy to dokonce zajde tak daleko, že se vaši bližní pasují do role dohazovačů, kteří vám domlouvají rande s lidmi, které byste si sama dobrovolně nevybrala.

Opravdu je ale nutné hledat protějšek za každou cenu? A má single život nějaké výhody? Na to se podíváme níže.

Hlavní výhody single života

Když potkáte nový protějšek, je docela pravděpodobné, že do svého života vpustíte nové lidi a začnete se věnovat novým aktivitám. (Mezi které mohou patřit třeba pravidelné hospodské kvízy a podobně.) O něco častěji také začnete trávit volno u televize s něčím dobrým v ruce a přestanete si hledat záminky ke sportování. Dřív, než se nadějete, to může vyústit ve ztrátu fyzické kondice a v pozvolné zhoršení zdravotního stavu. (Alkohol, smažené potraviny a velké porce mohou vést například ke zvýšené hladině cholesterolu.)

Samozřejmě, ne každý single člověk je sportovec a nadšenec do zdravé výživy. Existuje ale mnohem větší pravděpodobnost, že se bude udržovat v lepší kondici. (Může jít o strategii, jak najít partnera, ale také o náplň volného času, který může člověk věnovat sám sobě.)

Další benefity, na které brát zřetel

Čas, který se rozhodnete trávit bez partnera, můžete zasvětit i poznávání sebe sama. To se určitě vyplatí, protože budete vědět kdo jste, co vám vyhovuje, a co naopak nechcete. Díky tomu se můžete těšit z autentičtěji prožitého života. Samozřejmě, přemýšlení jde ruku v ruce s tím, že poznáte i své temné stránky. Jelikož ale budete mít dostatek času na terapie a na další osobní rozvoj, je jen otázkou času, kdy se vám podaří i s těmito vnitřními démony smířit.

Pokud rády pracujete a chcete se po kariérní stránce někam posunout, single život vám dá možnost dosáhnout svých cílů. Beze strachu z nechtěného otěhotnění a bez výčitek partnera, že mu nevěnujete dost času. Asi vám nemusíme říkat, že jakmile se rozhodnete usadit, lepší pracovní pozice vám umožní vybudovat stabilnější a spokojenější rodinné zázemí. (Kdo by chtěl dobrovolně řešit nedostatek peněz? Asi nikdo.)

Lidé, kteří jsou single, také mají větší množství přátel, se kterými zároveň udržují těsnější a důvěrnější vazby. Pokud nevíte, kde se s někým seznámit, zkuste se zapsat do zájmového kroužku, jděte na výstavu, nebo na jarmark, nebo se připojte ke skupině, která pořádá ve volnu společné výlety. Na internetu dnes objevíte cokoliv, tak se nebojte ho při plánování času správně použít.

V neposlední řadě, být single má velkou výhodu v tom, že nebudete muset řešit plejádu stresujících situací, které se následně podepíší jak na vaší vlastní náladě, tak na vašem zdravotním stavu.

Má to i nějaké nevýhody?

Abychom byly při psaní článku o single životě objektivní, je potřeba vyjmenovat i několik negativ.

Mezi ně patří:

  • Absence pravidelného fyzického kontaktu (nemusí to platit vždycky, ale často to tak je)
  • Osamělost (opět, nemusí to tak být vždycky, ale někdy to na vás může přijít i tak)
  • Finanční náročnost
  • Odkládání sňatku a založení rodiny (za předpokladu, že po těchto věcech toužíte, single život vás od těchto cílů může oddalovat)

Na závěr také musíme zmínit, že pokud jste v nevyhovujícím vztahu, ve kterém má místo alkoholismus, užívání návykových látek, manipulace, domácí násilí a podobně, v takovém vztahu se nevyplatí zůstávat jen kvůli tomu, abyste mohla říkat, že někoho máte. Vystupte ze své komfortní zóny a dejte si šanci prožít život lépe. A klidně i nějakou dobu single.

Jaký je váš názor na single život? Líbí se vám, nebo to není nic pro vás?

Zdroje informací

https://www.insider.com/reasons-youre-better-off-being-single-according-to-science-2019-2 – Vědecky podložené výhody single života (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.