LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Dieta při těhotenské cukrovce: Méně cukrů, více vlákniny!

Těhotenská cukrovka dovede pořádně potrápit nejednu ženu v očekávání. Jelikož ale neléčená způsobuje komplikace v těhotenství, je ve vašem vlastním zájmu, abyste v jejím průběhu dodržovala speciální dietu. Co vám může pomoci dostat těhotenskou cukrovku pod kontrolu? A co byste naopak jíst neměla?

Těhotenství a jeho nástrahy vnímají ženy různě. Zatímco některé si ho vyloženě užívají, další se nemohou dočkat toho, až tohle období jejich života skončí. Ať už se ale řadíte do kterékoliv z těchto dvou skupin, v obou případech na vás může udeřit těhotenská cukrovka, která na nějaký čas promění způsob vašeho stravování.

Než se ale pustíme do popisu vašeho ideálního jídelníčku, povíme vám, že těhotenská cukrovka se objevuje jen u těhotných žen. To znamená, že po porodu už ji nebudete muset řešit. Jedná se tedy jen o přechodný stav. (Jak jistě víte, těhotenská cukrovka se zjišťuje prostřednictvím zátěžového testu, v jehož průběhu lékaři neustále kontrolují vaši hladinu cukru v krvi.)

Co byste si měla při těhotenské cukrovce dopřávat? A na co byste měla naopak zapomenout?

Základy jídelníčku při těhotenské cukrovce

Těhotné ženy to nemají lehké, protože jiný stav jim často způsobuje úpornou nevolnost. Navíc, to, co měly dřív ženy rády, mohou začít vyloženě nesnášet. Ne každá těhotná má tedy dobré podmínky pro dodržování zásad zdravého jídelníčku.

Pokud ale situace není tak zlá (čtěte, vše, co sníte, neskončí v záchodové míse), zkuste:

 • Mít v každém jídle dostatek proteinů
 • Jíst větší množství ovoce a zeleniny
 • Omezit zpracované potraviny
 • Jíst menší porce

Zároveň dávejte pozor na to, abyste neměla v jídelníčku příliš mnoho sacharidů, které by mohly výrazně ovlivnit křivku krevního cukru.

V případě, že máte nutkání dát si něco z nezdravého spektra potravin, zkuste přemýšlet o tom, jestli by ho nešlo zahnat nějakou zdravější alternativou.

Dobrým nápadem je:

 • Nakrájená zelenina s hummusem
 • Zmrzlé ovoce
 • Nakrájené ovoce s ořechovým máslem, nebo hrstí ořechů
 • Libové drůbeží maso
 • Neslazený řecký jogurt se skořicí a nakrájeným jablkem

Co se týče konzumace ovoce, při těhotenské cukrovce je vhodné, s jeho příjmem byste to ale rozhodně neměly přehánět. (Protože i ovoce obsahuje cukr.) Poměrně dobrou volbu představuje bobulovité ovoce, které obsahuje menší množství sacharidů (kvůli čemuž se často doporučuje i při low-carb dietě).

Tohle rozhodně nejezte

Může to být těžké, ale určitě nedávejte zelenou fast foodu. V žádném případě také nepijte alkoholické nápoje. (O tom si ale myslíme, že by vás to ani nenapadlo.) Také si na nějaký čas odepřete koláčky, sladkosti a pekárenské výrobky. (V případě, že to jinak nejde, jednou za čas a v přiměřené míře se vám asi nic zásadního nestane. Pokud ale svoje těhotenské puzení dokážete ovládnout, bude to samozřejmě lepší.)

Také pro vás nejsou vhodné potraviny a nápoje typu:

 • Slazené limonády
 • Sladké ovocné džusy
 • Smažené pokrmy
 • Škrobové potraviny (bílé těstoviny, bílá rýže => obojí můžete nahradit celozrnnými, nebo zeleninovými variantami)

Dále se snažte vyhnout slazeným cereáliím (mnohem lepší je miska klasických ovesných vloček, které si dochutíte přesně podle potřeby), sladkostem a podobně.

Trpěly jste na těhotenskou cukrovku? Pokud ano, podařilo se vám úspěšně dodržovat dietu?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/pregnancy/gestational-diabetes-food-list – Jídelníček při těhotenské cukrovce (anglicky)

https://medlineplus.gov/ency/article/007430.htm – Dieta pro těhotenskou cukrovku (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.