LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Separační úzkost u dospělých: Jak dlouho trvá?

Když se řekne separační úzkost, většina lidí si vybaví vazbu dítěte na matku. Věděly jste však, že separační úzkostí často procházejí i dospělí? Pokud ne, v tom případě budeme rádi, když se spolu s námi ponoříte do našeho dnešního článku.

Ačkoliv si to mnozí lidé nechtějí přiznat, ne ve všech ohledech se dokážeme oprostit od věcí, které máme za normálních okolností spojené s obdobím dětství. Právě to platí třeba o separační úzkosti, která funguje ve vztahu s osobou, kterou z nějakého důvodu považujeme ve svém životě za klíčovou.

Jelikož separační úzkost může vyvolávat nepříjemné pocity a napětí, které má pak destruktivní vliv na zdraví vašich vztahů, podíváme se na to, co tento jev způsobuje, jak dlouho přibližně trvá a jak se s ním dá pracovat.

Pokud jste připravené, můžeme jít na to.

Co je separační úzkost?

Jak už název napovídá, separační úzkost vzniká ve chvíli, kdy nejste ve spojení s pro vás důležitou osobou, kterou může být (ve většině případů) váš protějšek. Kromě nepříjemných pocitů může separační úzkost vyvolat i fyzické projevy. Z toho plyne, že člověk se separační úzkostí může ve svém partnerském životě opravdu dost trpět.

Příznaky separační úzkosti

Separační úzkost je ve své podstatě forma úzkostné poruchy, která je v naší společnosti poměrně dost běžná. V některých případech může separační úzkost vyvolat i paniku a další přidružené jevy a problémy, které člověku znemožňují normální fungování.

Mezi hlavní projevy separační poruchy patří:

  • Nadměrný stres během odloučení
  • Nadměrný strach ze ztráty důležité osoby
  • Strach z událostí, kvůli kterým by mohlo dojít k separaci
  • Dlouhodobý strach z toho být sám
  • Noční můry o odloučení
  • Psychické a fyzické symptomy během separace

Mezi typické problémy při separaci patří bolest hlavy, nevolnost a úzkost.

Spouštěče a příčiny

Separační úzkost se může v životě dospělého člověka projevit jako reakce na jiné (většinou negativní) události. Také může jít o projev jiného psychického problému (problém se separací mívají například autisté).

Co se týče rizikových faktorů, separační úzkostí často trpí lidé, kteří mají obsedantně-kompulzivní poruchu. Dále je rizikovým faktorem sociální fobie, trauma, nadměrná reakce na stres a podobně.

Léčba

O separační poruše se hovoří ve chvíli, kdy příznaky trvají déle než 4 týdny (někde se dokonce uvádí, že minimum je u dospělých půl roku). Tyto pocity navíc musíte mít každý den.

Mezi doporučené způsoby léčby separační úzkosti patří:

  • Behaviorální terapie
  • Užívání léků proti úzkosti
  • Skupinová terapie

Samozřejmě, i když se rozhodnete se svou separační úzkostí něco dělat, s největší pravděpodobností to neznamená, že už ji nikdy nebudete zažívat. Existuje ale velká šance, že budete vědět, jak s ní máte zacházet, aby nepřevzala kontrolu nad vaším každodenním životem. Proto neztrácejte naději a zkuste se se svým problémem trochu poprat.

Zažily jste někdy separační úzkost v dospělosti? Pokud ano, podařilo se vám ji dostat pod kontrolu?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/separation-anxiety-in-adults – Separační úzkost u dospělých (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322070 – Vše o separační úzkosti v dospělosti (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.