LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Jak na korálkování v několika krocích: Návod pro začátečníky

Drátování a korálkování patří mezi nejoblíbenější rukodělné techniky, protože se správným postupem dokážete během krátké chvíle vykouzlit nepřeberné množství krásných šperků a doplňků. V případě, že vám jde práce dobře od ruky, v pozdějších stádiích můžete své výrobky dokonce i prodávat. Co když ale stojíte na startovní čáře a nevíte, jak máte začít? V tom případě se podíváme na několik tipů a návodů, které by vám měly váš začátek usnadnit.

Korálkování má v našich končinách poměrně dlouhou tradici. Nesmíme totiž zapomínat na to, že v chudších horských oblastech vznikaly sklárny, které kromě lustrů, sklenic a dalších předmětů denní potřeby produkovaly i skleněné korálky, které se používaly při výrobě šperků, vánočních ozdob a podobně. Je tedy naprosto přirozené, že se chceme vrátit k tradicím našich předků a chceme se naučit s korálky pracovat.

Hodně oblíbené jsou i návody pro děti (které by ale neměly být úplně malé, jelikož existuje velké riziko, že je spolknou), protože při práci s korálky si procvičí jemnou motoriku rukou, která je důležitá pro psaní a pro manipulaci s drobnými předměty.

Jak ale začít?

Co budete potřebovat?

V první řadě budete potřebovat korálky, které seženete v každém obchodě, který se orientuje na korálkování. (Tyto obchody kromě jiného často nabízí i rady pro začínající i pokročilé milovníky korálků a mnohdy mají i vlastní komunitu, na kterou se můžete kdykoliv obrátit. Případně se můžete pochlubit svými výtvory.)

Mladší děti by určitě měly pracovat s většími korálky. I vám jako začátečníkům se díky tomu podaří lépe proniknout do tajů korálkovacích technik. Dále se hodí mít po ruce vlasec, bavlnku nebo jiný typ řetízku, na který budete korálky navlékat. Pokud hodláte pracovat s drátkem, hodí se mít i zakončení a speciální kleštičky, které vám pomohou při práci.

Jednoduchý korálkový náramek

Budete potřebovat: 100 ks broušených korálků ve vaší oblíbené barvě, paměťový drát, ketlovací kleště

Vezměte holý drátek a ketlovacími kleštěmi na jednom konci udělejte otočku/očko, které zajistí, že korálky nebudou z drátku padat na zem. Poté na drátek navlékejte jednotlivé korálky, je na vás, zda budete střídat barvy, nebo je budete navlékat jiným způsobem. Jakmile budete mít všechny korálky navlečené, stejným způsobem (očkem) uzavřete náramek, aby z něho korálky při nošení nepadaly ven.

Kámen jako přívěsek

Budete potřebovat: stříbrný drát o síle 1 mm, postříbřený drát o síle 0,4 mm, ketlovací kleště, štípací kleště, izolepu, kamínek (obyčejný, minerál…) o velikosti kolem 4 cm

Pokud jste kámen sebrala někde v přírodě, bude ho třeba nejprve důkladně umýt a usušit, u zakoupených kamenů tohle dělat nemusíte. Následně položte kámen na plocho na podložku a vezměte stříbrný drát o síle 1 mm. Ten přiložte ke kamenu tak, aby jeho oba konce přesahovaly směrem ven a v oblasti kamene udělejte očko, které bude menší než obvod kamene. Aby drát dobře držel, přilepte ho ke kameni lepící páskou.

Konce stočte do sebe a přehněte konec, který byl na naši radu delší. Omotáte kolem stočených drátů a získáte tak očko pro zavěšení. Poté si připravte 28 ks drátku o síle 0,4 mm, které budou 10 cm dlouhé. Uprostřed je stočte, díky čemuž získáte něco jako kmen, který po dvou drátcích rozvětvíte, takže vám dole vzniknou kořeny. Základ stromu přilepte na střed kamene, aby vám dobře držel. (Na opačnou stranu než je očko.) Následně začněte drátky ze stromu omotávat kolem očka na zadní straně. Průběžně přečuhující drát stříhejte kleštěmi. Nakonec odstraňte izolepu a máte hotovo. Pokud chcete, v průběhu práce můžete do drátu vplétat malé korálky libovolných barev.

Andělíčci z korálků

Budete potřebovat: ketlovací a štípací kleště, karabinku, ketlovací nýty různých velikostí, kroužky o velikosti 5 mm, řetízek, křidélka (prodávají se samostatně), kaplíky, kovové přívěsky, kuličky o velikosti 4 a 6 mm, akrylové květy, zbytky korálků, další tvary k zavěšení

Uštípněte si cca 5 cm řetízku, na jehož jeden konec dáte malé srdíčko, které připevníte spojovacím kroužkem. Na druhý konec připojte spojovacím kroužkem malou karabinku. Následně vezměte 5 cm dlouhý nýt a větší květ, který bude směřovat dolů. (Bude to sukýnka.) Na něj dejte ve stejném směru menší květ, křidélka a kulatý korálek jako hlavu. Nakonec dejte kaplík. Drátek ohněte, takže vám vznikne očko, za které zavěsíte spojovací kroužek a následně andílka připevníte na konec řetízku s karabinkou. V případě zájmu můžete na řetízek napojit tvar srdíčka, hvězdičky a podobně.

Baví vás korálkování, nebo vám tato disciplína zatím nepřirostla k srdci? Budeme rádi, když nám své názory a zkušenosti napíšete do komentářů pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.