LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Vše o goji: Co byste měly o této superpotravině vědět?

Pravděpodobně jste si už v minulosti všimly, že v každém období je v módě nějaká exotická potravina, která se přidává skoro do všeho. Například do limonád, do zmrzliny, do pekárenských výrobků, čajů a do mnoha dalších potravin a nápojů, které si lze koupit v restauracích a obchodech. V jednu dobu bylo velmi oblíbené goji, kterému se připisují pozitivní účinky na lidský organismus. I když vlna jeho popularity opadla, i přesto se o něm vyplatí něco málo znát. Proto se na vše důležité podíváme níže.

Goji, nebo také godži, je červený plod, který pochází z Asie. Roste na rostlinách jménem kustovnice čínská a kustovnice cizí. Nejběžněji se goji používá sušené, ale můžeme se s ním setkat i v mnoha dalších podobách. (Hodně populární byly například džusy.) Vzhledem k mnoha benefitům se goji používalo v tradiční lidové medicíně.

Tyto informace o goji si pravděpodobně dovede obstarat spousta z vás, proto se níže podíváme na to, z jakých konkrétních důvodů se hodí k plodům goji (i přes jejich nynější netrendovost) vrátit.

Obsažené látky

Začněme tím, že se podíváme na to, jaké goji obsahuje látky.

V goji objevíme:

  • Železo
  • Vitamín A
  • Vitamín C

Když se podíváme na hodnoty, 28 g sušeného goji obsahuje 11 % železa, 15 % vitamínu C a 501 % vitamínu A. (S tím, že procenta znamenají doporučenou denní dávku dané živiny.) I když tedy můžete z goji doplnit vitamín C, už jen malou dávkou goji spíše doplníte celý doporučený denní příjem vitamínu A.

Benefity goji

Z výše uvedených informací lze poměrně dobře odvodit, jaké benefity vám může pravidelná konzumace goji nabídnout. I tak se ale podíváme na to, co na účinky této exotické suroviny říká moderní věda.

Goji může prospět:

  • Imunitnímu systému
  • Zraku
  • Pokožce
  • Spánku
  • Duševní pohodě

Co se týče duševní pohody, goji se spojuje především s redukcí úzkosti a depresivní nálady. Pravidelné pití šťávy z goji také může zlepšovat náladu a podporuje zdravé trávení. (Což dává docela smysl, protože stav střevní mikroflóry může v některých případech ovlivňovat náš duševní stav.)

Má goji nějaká rizika?

Drtivá většina lidí snáší běžné množství goji dobře, nemusíte se tedy strachovat, že by vám nemuselo udělat dobře. Na druhou stranu, v některých případech si musíte dát na jeho konzumaci pozor.

V první řadě, goji může u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Hrozí to především u těch, kteří jsou alergičtí na jiné druhy ovoce. Goji může mít i nežádoucí interakci vůči lékům, které berete. To platí hlavně lécích na vysoký krevní tlak, cukrovku a o lécích na ředění krve. V neposlední řadě, goji by se měly vyhnout těhotné ženy.

Goji a životospráva

Zařazení goji do vaší životosprávy je velice jednoduché. Pokud chcete, můžete si pytlík sušených plodů koupit v obchodě, takže ho pak můžete přidávat do pečiva místo rozinek, nebo ho můžete dávat do své ranní ovesné kaše.

Pokud goji namočíte na chvíli do vody, bude jednodušší ho přidat do omáček a dipů, zvlášť do těch, které potřebují rozmixovat. Stejně můžete postupovat i ve chvíli, kdy je vaším záměrem smoothie s goji. (Nebudou vám pak plavat v mléce nebo jogurtu špatně rozmělněné kousky.)

Z čerstvého ovoce goji pak můžete udělat ovocnou šťávu, kterou pak můžete uchovávat v ledničce.

Máte ráda goji, nebo jste ho zatím ještě nezkoušela?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Godži – Godži (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kustovnice_č%C3%ADnská – Kustovnice čínská (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322693 – 7 benefitů goji (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/goji-berry – Vše o goji (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.