LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Jak vybrat luxusní prostěradlo do každé ložnice?

Nedílnou součástí každé postele je kromě matrace, peřiny a polštáře také prostěradlo. Jeho výběr ale mnohdy podceňujeme. Vždyť není vidět. Jen o vzhledu to ale není. Celou noc na něm spočíváme celou svou vahou a velkou částí těla.

Účelem prostěradla je ochránit matraci, odvádět pot a plní také termoregulační funkci. V létě může příjemně chladit, v chladnějších dnech zase hřát. Jak takové prostěradlo vybrat? Z jakých druhů prostěradel můžete volit?

Jak vybrat prostěradlo?

Zaměřte se hlavně na jeho rozměr a materiál. Velikost prostěradla závisí na rozměrech matrace – její délce, šířce, ale i výšce, na kterou se mnohdy zapomíná.  Pak se stane, že prostěradlo je sice správně dlouhé a široké, ale nemůžete ho pod matraci uchytit a roluje se.

Jaké jsou druhy prostěradel?

Dělit je můžeme podle způsobu uchycení, podle materiálu a zda jsou se zátěrem či bez. Pojďme se na jednotlivá dělení podívat blíž.

Podle způsobu uchycení prostěradla dělíme na napínací nebo plachtová. Napínací prostěradla mají po obvodu tunýlek, kterým je protažená guma. V rozích je šev, díky kterému prostěradlo přesně kopíruje matraci a nebude z ní sklouzávat ani se shrnovat. Plachtové prostěradlo je obyčejný obdélník, který musí mít dostatečné rozměry, abyste ho mohli zahnout pod matraci.

Se zátěrem nebo bez? Na spodní části prostěradla může být PUL zátěr. Ten ocení hlavně rodiče malých dětí nebo lidé, kteří trpí inkontinencí. Stejnou službu ale může poskytnout i chránič matrace. Je jen na vás, jakou variantu zvolíte.

Jak je to s materiálem?

Nabídka je široká. Prostěradla z bavlny, froté, jersey i mikroflanelu soutěží o vaši přízeň. Co vám mohou nabídnout?

Bavlněná prostěradla jsou k dispozici ve více provedení. Klasická plachta nebo napínací bavlněné prostěradlo s lycrou pro prodloužení životnosti. Jak se prostěradlo neustále natahuje, ztrácí na pružnosti a odolnosti. Bavlna je přírodní materiál, který příjemně chladí a dobře odvádí pot.

Froté prostěradlo je měkké a příjemně hřeje. Je vyrobeno z úpletového froté, ze směsi bavlny a polyesteru v poměru 80:20 ve prospěch bavlny.

Prostěradla z jersey patří mezi ta nejlepší. Jsou vyrobena z úpletu, jehož základem je přírodní bavlna nebo viskóza obohacená o elastická vlákna. Všichni ho známe z triček. Ano, je to ten samý materiál. Jsou oblíbená pro svou nenáročnou údržbu a dlouhou životnost. Není třeba je žehlit, dobře drží na matraci díky gumě všité po celém obvodu prostěradla.

Mikroflanelová prostěradla se hodí pro chladnější noci. Snadno se udržují, rychle schnou a mohou na nich spát i alergici.

Jak o prostěradla správně pečovat?

  • Perte je na teplotu, kterou doporučuje výrobce. Ideální je, pokud svému produktu věří a umožňuje prát prostěradlo na 60°C. Pak se nemusíte bát o kvalitu.
  • Do pračky je dávejte zvlášť, nepřidávejte k nim žádné ložní prádlo.
  • Nenavlékejte je na matrace, které jsou větší než rozměr prostěradla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *