LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Silná menstruace? Pomozte si těmito 5 bylinkami!

Menstruace je projevem toho, že nedošlo k oplodnění uvolněného vajíčka a dochází k resetu celého systému. Ten by pak měl být připravený na další případné těhotenství. Jelikož dnešní ženy promenstruují velkou část života a řadě z nich krvácení přináší značné potíže, podíváme se na několik bylinek, které by vám mohly s vašimi problémy pomoci.

Mnoho žen bere menstruaci jako nutné zlo. Kromě toho, že je sužují menstruační křeče a nevolnost, musí každou chvíli odbíhat na toaletu, kde musí často měnit hygienické pomůcky. (Jinak hrozí nehoda.) Když k tomu ještě připočítáme skutečnost, že menstruace, a zvlášť ta silná, leze ženám do peněz, protože menstruační potřeby jsou drahé a ženské mzdy jsou poměrně často nízké, jde o značný společenský problém, který by se neměl zametat pod koberec.

Kdo by měl ale zájem o to měnit svět, když ho trápí silná a bolestivá menstruace? Řešením může být užívání některých bylinek, které by vám mohly ve vaší situaci trochu ulevit.

Ploštičník hroznatý

První bylinkou, kterou můžete při potížích se silnou menstruací vyzkoušet, je ploštičník hroznatý, který je původem ze Severní Ameriky. Tato bylina se nejčastěji přidává do doplňků stravy pro ženy v období menopauzy, protože může omezovat návaly horka a pocení a omezuje vaginální suchost. V neposlední řadě může taktéž regulovat menstruaci.

Drmek obecný

Drmek obecný dozajista ocení ženy, které mají silný premenstruační syndrom. Tato bylinka může také snížit prolaktin a zvýšit hladinu progesteronu v těle. Díky tomu může přispět k pravidelnější menstruaci s normálnějším průběhem. Tato bylinka vám může dále nabídnout snížení napětí v prsou, zmírnění depresivních nálad a omezení hromadění tekutiny v organismu.

Pelyněk černobýl

Pelyněk černobýl se používal v lidské společnosti mezi prvními. Nejčastěji ho používaly ženy na vyvolání periody. A to i v případech, kdy došlo k těhotenství. Vzhledem k tradičnímu používání se pelyněk černobýl používá na potíže s menstruací i dnes.

Bylinky na menstruační bolesti

Pokud vaším hlavním problémem není síla menstruace, ale spíš nepříjemná bolest, můžete vyzkoušet i další bylinky, o kterých nebyla zatím řeč.

Zázvor

Zázvor by měl působit proti zánětům. Někteří také věří tomu, že by měl omezovat menstruační bolest. Zajímavé je na tom to, že při studiích, z nichž některé byly kombinovány s užitím placeba, skutečně vyšlo, že užívání zázvoru čtyřikrát denně (250 mg) a lidé, kteří brali pět dní po sobě pudr ze zázvoru, následně pocítili menší menstruační bolest.

Fenykl

Fenykl se používá především na podporu trávení, které může být v době menstruace taktéž trochu rozházené. Dále by měl fenykl obsahovat látky, které mají potenciál redukovat křeče. Nejlepších účinků lze dosáhnout, pokud fenykl kombinujete s drmkem obecným, o kterém byla řeč výše.

Co dalšího můžu vyzkoušet?

Pokud máte hodně silnou menstruaci, možná byste se měly nechat vyšetřit u svého ženského lékaře. Nelze totiž vyloučit, že máte endometriózu. Případně může jít i o příznak rakoviny, či nějakého výrůstku v děloze. (Což také není neobvyklé.)

V neposlední řadě by vám mohlo pomoci i vyšetření u hematologa, protože nemusíte vědět o tom, že máte menší srážlivost krve. Na tu se často doporučuje dlouhodobé užívání vitamínu K, který se dá sehnat ve formě doplňků stravy.

V případě, že všechny tyto varianty selžou, necháme na vašem uvážení, zda silné a problematické krvácení nezkrotíte nějakou formou antikoncepce, například tou hormonální. (Abyste se nenechali zmást, hormonální antikoncepce je často předepisovaná ženám s endometriózou, takže kromě ochrany proti početí jde i o jeden ze způsobů oficiální léčby.)

Všechny ostatní metody, které kolují na internetu, jsou pak značně diskutabilní, určitě tedy nepodléhejte tomu, že svou menstruaci zkrotíte zvýšenou konzumací ananasu.

Používáte na menstruaci nějaké bylinky? Pokud ano, s jakou z nich máte nejlepší zkušenosti?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/how-to-regulate-periods – 20 tipů, jak regulovat menstruaci (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/herbs-for-menstrual-cramps-89901 – 4 bylinky na menstruační bolesti (anglicky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.