LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy
levandule

Jak pěstovat levanduli

Levandule ozdobí a provoní zahrádku, balkon i byt. Okrasná trvalka má blahodárné účinky, dá se využít i v kuchyni a odpuzuje hmyz. Poradíme vám, jak pěstovat levanduli, aby krásně kvetla.

Zakoupené sazenice přesaďte do záhonu nebo do velké nádoby. Zakoupíte je na trzích, v zahradnictvích, hobby marketech a květinářstvích. Pokud nemáte zahradu, můžete si dát levandulí na balkon. Skvěle levandule vypadá na skalce a tvořit může i obrubníky a živé plůtky pro oddělení záhonu od cestičky.

levandule

Pěstování levandule ze semínek

Semínka vysejeme do truhlíku v únoru, nejpozději v březnu do výsevního substrátu, ale na 4 díly substrátu ještě přidejte 1 díl písku. Semínka vysejeme asi 2x tak hluboko, jak jsou velké. Substrát intenzivně navlhčíme postřikovačem, aby se voda dostala i do spodních vrstev. Nikdy ho nenecháme vyschnout, aby semínka nezaschla a pěkně vyklíčila. Nádobu dáme na okno na jižní nebo východní straně, kde teplota neklesá pod 20 °C. Rostlinky vyklíčí za 3 až 4 týdny. Malé rostlinky přepícháme do sadbovačů a necháme zesílit.

Pěstování levandule ze sazenic

Před výsadbou zakoupených rostlin je necháme asi 10 dnů otužit. Přes den je v květináči dáváme do stínu, aby si postupně zvykaly na slunce. Do půdy je vysadíme koncem května a v červnu, nejlépe k večeru. Levandule potřebuje lehčí a spíše suchou, propustnou půdu. Není náročná na živiny, ale má ráda slunné stanoviště, aby měly květy sytou barvu a intenzivní vůni. Sázíme je s kořenovým balem do větší jamky, nalijeme vodu, zasypte půdou a rostlinu upěchujeme. Dbáme na pravidelnou zálivku a můžeme přihnojovat vápenatým hnojivem.

Pěstování levandule na balkóně a v bytě

Levanduli lze dát na balkon, lodžii nebo terasu, popřípadě ji umístit do bytu. Sazenici přesadíme do co největšího květináče nebo truhlíku, nejlépe hliněného. Substrát zakoupíme přímo určený pro levanduli a další bylinky. Je složený ze směsi kvalitních druhů rašelin s přídavkem drceného vápence a inertních materiálů. Použít můžeme rašelinu, zeminu a písek v poměru 1:1:1. Do směsi můžeme přidat jako drenáž keramzit nebo drcené lávové kameny na dno květináče, které zadržují vodu a živiny, postupně je uvolňují a zachovávají vzdušnost substrátu.

Jak přizpůsobit levanduli

První dny nenecháváme nádobu s levandulí venku, aby si na slunce a střídání teplot ve dne a v noci zvykala postupně. Rostliny pěstované na balkoně mají vyšší nároky na zálivku. Substrát nesmí nikdy úplně vyschnout. Zvolte samozavlažovací nádoby nebo keramické kolíky. Levandule pěstované v nádobách na balkoně a terase chráníme v zimě před mrazy. Nádobou zapustíme do země a zakryjeme, aby kořenový systém nepromrzl.

Jarní radikální řez

Pravidelně stříhané rostliny jsou husté, bohatě rozvětvené a bez holých částí. Čím bude hustší levandule, tím bohatěji pokvete. Rostlinu průběžně zbavujeme všech zasychajících stonků a květenství. Nejdůležitější je jarní sestřih rostlin, kdy provádíme radikální řez zahradními nůžkami. Mladé rozvětvené keříky lze sestřihnout klidně až na 5 cm. U starších rostlin stříháme asi do poloviny loňských přírůstků. Nikdy nestříháme levanduli až do dřevnaté části, kde velmi obtížně obráží. Současně s jarním řezem odstraníme namrzlé vrcholy loňských výhonků.

levandule

Podzimní sestřih

Podzimní střih provádíme v září. Z rostliny odstraníme všechna odkvetlá květenství a uschlé stonky. Radikální řez necháváme až na jaro, aby rostliny neuschla a nezmrzla. Rostliny nemají před zimou dostatek času na regeneraci. Do míst střihu se navíc často dostane voda, která v zimě zmrzne a rostlina by tak uhynula.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.