Jaké příznaky má menopauza: Připravte se nejen na návaly horka
Klimakterium je životní období, kterého se velké množství žen vyloženě obává. Přitom, na základě toho, jak to zařídila příroda, se mu nedá vyhnout. Je tedy moudřejší zjistit, jak poznáte, že se blíží menopauza, jaké má projevy a jak se dá na tohle všechno připravit. Tak se pohodlně posaďte a pojďte spolu s námi zjistit víc.
Na přechod se těší jen naprosté minimum žen. Věděla jste však, že změny, které naznačují, že už přichází váš čas, mohou přijít o mnoho let dříve? Takovému jevu se říká perimenopauza a znamená to, že v těle již začalo docházet k postupnému úbytku ženských hormonů, které ovlivňují nejen cyklus a plodnost, ale také další životní oblasti.
Přečtěte si: Vše, co potřebujete vědět o estrogenu
Ne na všechny projevy menopauzy nás však společnost, rodina, lékaři či vzdělávací instituce připraví. O některých se dokonce často vůbec nemluví. (Hodně žen například bojuje s duševní mlhou a horší pamětí.)
Jak to tedy zvládnout a i přes trable s hormony se stále cítit ve své kůži?
Co je to přechod?
Během přechodu dochází v ženském těle v relativně krátkém časovém období k velmi zásadním změnám, které mají vliv jak na psychické, tak na fyzické zdraví a pohodu. Nejde jen o to, že postupně vyhasíná funkce vaječníků, takže se snižuje schopnost otěhotnět prakticky na nulu. Ženské hormony nás často chrání před některými civilizačními chorobami, před řídnutím kostí a dalšími problémy, které se mohou po přechodu zčistajasna objevit.
Nejčastější projevy přechodu
Mezi poměrně dobře známé příznaky menopauzy patří návaly horka a pocení. A to často i v noci. V posledních několika letech se také mnohem více diskutuje vaginální suchost, která nás sice přímo neohrožuje na životě, ale může mít negativní dopad na naše intimní prožitky.
Počítat ale taky musíme s:
- Náladovostí (některé ženy mohou mít větší sklony k úzkosti a depresím)
- Přírůstkem hmotnosti
- Pomalejším metabolismem
- Horším vzhledem prsů
- Horší kvalitou pokožky a vlasů
- Nespavostí
- Horší koncentrací a pamětí
- Únavou
- Bolestí hlavy
Rozkolísat se také může hladina cholesterolu, proto pravidelně choďte na preventivní prohlídky ke svému ošetřujícímu lékaři. Nezanedbávejte ani prevenci u ženského lékaře, protože se zvyšuje riziko rakoviny prsu a dalších problémů s reprodukčním ústrojím. Jednou za několik let také absolvujte denzitometrii, protože vám může nepozorovaně ubývat kostní hmota. Následkem toho můžete být náchylnější ke zlomeninám i po menším traumatu.
Jak tedy vidíte, nepravidelnou menstruací a návaly horka a pocení to teprve vše začíná.
Jak zjistím, že to přichází?
V průměru k menopauze u žen dochází kolem 51 let. Podle odborníků však může přijít i mnohem dřív, nebo naopak o něco později. Předpokládá se, že věk menopauzy je u žen v nějakém smyslu ovlivněn dědičností.
Změny, které vedou k menopauze (tedy, k období, kdy jste 12 po sobě jdoucích měsíců již nemenstruovala), se obvykle ukazují už několik let předtím, než k tomuto stavu dojde. To znamená, že můžete bojovat s příznaky menopauzy klidně 3-10 let.
Co proti tomu pomáhá?
Konec reprodukčního období u žen zvrátit nelze. Můžete ale vyzkoušet nejrůznější prostředky, které vám mohou od nepříjemných projevů menopauzy ulevit. Lékaři ženám obvykle doporučují celkovou změnu životního stylu, která zahrnuje zdravý jídelníček, dostatek spánku a pravidelnou pohybovou aktivitu.
Z našeho úhlu pohledu dává velký smysl i aktivnější péče o osobní zdraví, protože právě v této chvíli se může spousta věcí pokazit. Je tedy moudré být s lékařem v pravidelném kontaktu a řešit s ním tyto věci včas.
Dobrou volbu mohou představovat i bylinky na menopauzu, které bývají součástí volně prodejných doplňků stravy. Často jde o fytoestrogeny, ale nemusí to být nutně pravidlem. Určitě také neuškodí obsah vitamínu K, vitamínu D, vápníku, vitamínu E a dalších látek, které podporují normální stav kostí, imunity, vlasů, pokožky a dalších segmentů, které jsou velmi důležité pro náš životní komfort.
V jakém věku přišla menopauza u vás?