Velikonoční mazanec
Chcete si upéct velikonoční mazanec? Máme pro vás recept, který vám bude jistě chutnat. Užijte si Velikonoce, jak se patří. Mazanec u nás představuje nejstarší doložený velikonoční pokrm.
První zmínky o mazanci a jeho pečení sahají až do 15. století. Tradičně se s přípravou mazance začíná na Bílou sobotu, aby byl na Velikonoční neděli už hotový. Hospodyňky pak v neděli ráno chodily do kostela pro posvěcení připravených pokrmů, hlavně právě mazance. Proto se tomuto pečivu zpočátku říkalo svěceník, z čehož pak vznikl i dnešní mazanec, jak jej známe.
Nezapomeňte jej nakrojit
Mazanec si dodnes zachovává punc obřadního velikonočního pečiva. Ještě před pečením se do něj podle tradice vykrajuje znamení kříže, které má nejen symbolický význam, ale má i velmi důležitou funkci při pečení. Otvor vytvořený do mazance totiž umožňuje páře z těsta unikat a křížek tak umožňuje lepší kynutí. Po okrajích se pak mazanec velmi často zdobí řetízkem vyrobeným z mandlí, který symbolizuje Kristovu trnovou korunu.
Co možná nevíte
V mnoha krajích je také zvykem zapíchnout do středu mazance malou větvičku, symbol života. První celistvě dochované recepty na mazanec pocházejí z počátku 16. století. V dřívějších dobách hospodyňky mnohem více šetřily cukrem, který býval stejně jako smetana obrovskou vzácností. Vznikaly proto varianty mazance bez cukru. Dříve se také do mazanců přidávalo více koření, zejména třeba šafrán nebo hřebíček. Do slaných variant mazance se na východní Moravě a ve Slezsku do těchto bochníčků velmi často zapékalo a dosud zapéká i uzené maso.
Velikonoční mazanec
Ingredience:
Na ozdobu:
- mandlové lupínky
Na potření:
- 1 vejce
Na těsto:
- 250 ml mléka
- 1 kostka droždí
- 50 g másla
- 60 g rozinek
- 3 lžíce slunečnicového oleje
- 100 g třtinového cukru
- 2 vejce
- 8 lžic rumu
- ½ citronu
- 500 g hladké mouky
Postup přípravy:
Rozinky namočíme do rumu. Mléko mírně ohřejeme, máslo rozpustíme a smícháme s olejem. Citron omyjeme, kůru nastrouháme a šťávu z něj vymačkáme. V troše mléka se lžičkou cukru rozdrobíme droždí, přikryjeme utěrkou a necháme vzejít kvásek. Mezi tím si dáme do velké mísy mouku, cukr, citronovou kůru a promícháme. Uděláme do směsi důlek a vlijeme do něj mléko, přidáme rozinky s rumem, vejce, sůl, citronovou šťávu a olej s máslem. Vlijeme vykynutý kvásek a vypracujeme hladké a vláčné těsto.
Těsto necháme na teplém místě asi hodinu pěkně vykynout. Pak těsto vyklopíme na vál, propracujeme a rozdělíme ho na 2 části. Z každé vypracujeme bochníky a shora nakrojíme. Mazance si dáme na plech vyložený pečícím papírem a necháme asi 30 minut znovu kynout. Předehřejeme si troubu na 180 °C. Mazance potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme je mandlovými lupínky a vložíme je do trouby. Velikonoční mazance pečeme asi 35 až 45 minut. Vypečené mazance necháme trochu vychladnout a pak je můžeme začít krájet.