LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Zbavte se rýmy pomocí rýmovníku

Na rýmu je nejlepší rýmovník. Pomůže vám se rýmy a nachlazení zbavit. Rostlina tohoto jména, latinsky Plectranthus, má dužnaté listy, vzhledově mírně připomíná hluchavku a nádherně voní, možná trošku připomíná meduňku. Existuje více druhů rýmovníku, ale k inhalaci se nejvíce hodí Plectranthus purpuratus neboli rýmovník purpurový.

Rýma patří mezi nejčastější onemocnění horních cest dýchacích a často doprovází různé další choroby, třeba nachlazení a chřipku. V dětství i dospělosti nás umí rýma pěkně potrápit. Jde o zánět nosní sliznice, který se projevuje nejprve hustým výtokem z nosu, pocitem plných a ucpaných dutin i kýcháním.

Příčina rýmy

Příčinou rýmy bývá kapénková infekce, kdy se bacily usadí na sliznici, oslabí organismus a vytvoří na ní zánět. U akutní infekční rinitidy dochází k překrvení sliznice s pocitem suchosti a bolestivého pálení v nose i v nosohltanu. Pak se objevuje mohutná sekrece, která je hnisavá při současné bakteriální superinfekci. Zánětlivé změny v různé míře postihují i sliznici vedlejších nosních dutin. Neléčená rýma dokonce může přejít do chronické podoby, může spustit astma a vážné potíže, jako je nedoslýchavost a zhoršená artikulace.

Rýmovník

Z účinných látek můžeme jmenovat především vonné silice, listy voní trochu jako eukalyptus. Rostlina obsahuje i omega-6 mastné kyseliny nebo vitamíny A a C. Listy můžete žvýkat, uvařit si z nich čaj nebo je inhalovat. V kuchyni se používají k ochucení masa a zeleninových pokrmů. Sušené listy jsou vhodné do polévek, pomazánek i dušeného masa. Éterické oleje extrahované z listů se dají použít k ošetření poraněné i popálené kůže.

Inhalace aroma z listů z rýmovníku

Když se dotknete listů rýmovníku a promnete je mezi prsty, uvolňuje se z nich silice. Můžete utrhnout lístek, promnout ho mezi prsty a čichat k němu. Můžete si také opatrně na chvíli vsunout kus listu přímo do nosních dírek a inhalovat. Uvolní dutiny a uklidní vám zduřelou nosní sliznici. Lístky můžete mít stále u sebe. Příznivě působí umístění rostliny v místnosti, kde se pak mnohem lépe dýchá nemocným i astmatikům.

Pití čaje z rýmovníku

Další variantou využití rýmovníku je pití čaje připraveného z 1. lístku přelitého šálkem vroucí vody. Funguje proti kašli, rýmě, nachlazení, bolesti hlavy, vysokému krevnímu tlaku a vysokému cholesterolu. Po vychladnutí při potírání pokožky léčí i menší ranky a popáleniny.

Rýmovník u postele i na topení

Další možností je dát lístky rýmovníku do nádoby s vodou a postavit si ji na noc na noční stolek nebo na topení kvůli většímu odpařování silic. Pomůže vám lépe dýchat, při rýmě i při bolestech hlavy a nachlazení.

Repelent proti hmyzu

Rýmovník odpuzuje hmyz a je to dobrý repelent proti hmyzu. Vůně, kterou jeho lístky vylučují, odpuzuje hlavně komáry, mouchy, ale i moly nebo mšice. Sazeničky a mladé rostlinky koupíte v květinářství i zahradnictvích. Vrchní část rostlinky nebo lístek dejte do sklenice s vodou, kde sama pustí kořínky. Pak ji můžete zasadit.

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník má rád světlo a teplo, ale nesnáší průvan a mráz. Ideálně rosta na okenním parapetu, ale dejte pozor na otevřené okno a průvan. V létě ho můžete dát i ven na venkovní parapet i na zahradu. Zalévejte ho přiměřeně, v létě více, v zimě méně. Moc vody mu nedělá dobře. Na dně květináče musí být drenáž z kamínků, aby jí nezahnívaly kořeny. Půda je lepší lehčí a písčitá, ale postačí běžný zahradní substrát. Hnojit není nezbytně nutné.

Pravidelně zaštipujte

Rostlinku pravidelně zaštipujte, dobře košatí a snáší řez. Výhonky zaštipujte asi 1 cm nad listy, pokaždé na jiné straně rostliny, ať se krásně rozkošatí dokulata. Pěstujte ho, inhalujte a preventivně si posilujte imunitu. Inhalace a pročištění organismu posílí tělo i mysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.