Jak správně pěstovat rajčata
Rajčata se řadí mezi nejoblíbenější druhy zeleniny. Jsou oblíbené pro svou lahodnou chuť a šťavnatou dužinu. Přinášíme vám rady a tipy, jak rajčata pěstovat.
Rajče jedlé se latinsky nazývá Solanum lycopersium, někdy ti rajská jablko. Jde o jednoletou rostlinu s červenými, pevnými, bobulovitými plody. Uvnitř plodu je sladká, lehce kyselá dužina s drobnými semínky. Hodí se do studené kuchyně i na vaření.
Kde se vzalo rajče
Rajčata se původně pěstovala v teplých krajích v jižní Americe. Název pochází z aztéckého slova tomatl, které znamená sladké a kulaté ovoce. V průběhu 16. století byla dovezena do Evropy. Evropané je dlouho považovali za nejedlou okrasnou rostlinu. Až za 100 let se dostala do kuchyně. V současnosti se pěstují po celém světě. Jsou typická hlavně pro italskou a balkánskou kuchyni.
Teplotní podmínky
Ideální teplota pro růst rajčat je mezi 21 a 24 °C. Pokud se teplota pohybuje pod 16 °C nebo naopak nad 27 °C, rajčata špatně rostou. Mráz je může zcela zničit. V chladnějších podmínkách se doporučuje pěstovat rajčata ve skleníku či foliovníku.
Jak správně pěstovat rajčata
Nutné je jejich vhodné umístění. Potřebují dostatečně propustnou půdu s průběžným přísunem závlahy a živin. Dobře se jim daří v hlinitopísčitých půdách s pravidelnou dodávkou humusu. Rajčata mají ráda teplo, ale nesnáší přímé slunce. Zvolte proto polostinné stanoviště, aby se jim nespálili listy a plody od slunce. Nejméně do hloubky 30 cm pořádně zapracujte kompost. Rostliny mají dlouhé kořeny a potřebují velké množství živin. Po dokončení povrch posypte základním hnojivem určeným pro rajčata.
Výsev a předpěstování rajčat
Rostliny lze zakoupené vysadit přímo, nebo si je vypěstovat ze semínek a pak předpěstovat. Rostliny, které jsou přímo vysazeny ze semínek a předpěstovány si lépe zvykají na půdu, ve které pak rostou. Pokud je předpěstujete, ušetříte si čas a rostliny vám mnohem rychleji vyrostou. Semena rajčat zasejte do truhlíků do hloubky 2 cm asi 7 týdnů před posledními mrazy. Jakmile mají rostliny 2 až 3 listy, přesaďte je do sadbovačů či květináčů o průměru 6 cm. Dejte je na světlé místo, kde se noční teploty pohybují kolem 7 °C. Jakmile rajčata utvoří první květenství, můžete je začít vysazovat přímo na záhony. Předpěstovaná rajčata si také můžete zakoupit v zahradnictví a ušetříte si spoustu práce.
Jakou zvolit zálivku
Rajčata se musí pravidelně zalévat, ale ne na přímém slunci a také ne na listy. Rajčata potřebují dostatek vláhy, ale je třeba dbát na správnou techniku zalévání. V horkých dnech proto zalévejte rostliny vždy brzy ráno nebo až večer, kdy nepraží ostré sluneční paprsky, aby se rostlina nespálila a nechytla plíseň bramborovou. Vhodné je proto rajčata zalévat přímo u stonku u země a určitě je nepřelévat. Rychlému odpařování zabráníte, když rostliny obložíte mulčovací kůrou nebo fólií.
Hnojení rajčat
Pokud dáváte přednost ekologickým produktům, nejlepší je přidávat k rajčatům humus z vlastního kompostu. Pokud kompost na své zahradě nemáte, začněte rostliny přihnojovat rozpuštěným granulovaným hnojivem při pravidelné zálivce.
Choroby a škůdci
Rajčata jsou citlivým druhem zeleniny a nejvíce trpí na houbové choroby. Pokud listy rostlin zešednou a objeví se na nich ve větším množství skvrny, jsou napadeny plísní bramborovou. Po napadení nakažené plody a listy otrhejte a zlikvidujte. Nedávejte je do kompostu. Jako vhodná prevence vám dobře poslouží fungicidní přípravky.
Jaký zvolit druh
Uspějete vysazením tyčkových rajčat Cherrola F1, Start F1 Tornado a Cuor di bue neboli býčí srdce. Zakoupíte je v zahradnictvích a hobbymarketech. Zde najdete ještě větší množství druhů. Tyčková rajčata nezapomeňte vyvazovat k tyčkám, aby se nepolámala.