Ostropestřec – účinky na regeneraci jater
Játra jsou snad nejodolnější část našeho těla. Dokáží bleskově zregenerovat i při problémech, které je potkávají, každý den vyčistí až neskutečné množství krve, ve starověkém Babylonu se právem uctívala jako orgán číslo jedna. Příroda naštěstí připravila mnoho postupů, které lze aplikovat při jaterních komplikacích.
Regenerace jater po alkoholu nebo jako detox
Obecně platí, že co je hořké, to je pro játra dobré. List smetánky lékařské nebo lékořice je určitě vhodným doplňkem pro takové případy, to ale platí i pro ostropestřec mariánský, fialový bodlák od lesní cesty, který určitě znáte velmi důvěrně, pokud pocházíte z venkova.
Čaj na regeneraci jater
Ostropestřec není vhodný pro těhotné a kojící ženy, je však ryze přírodním produktem a nemusí se jej bát ani menší děti. Vzpruží nejen játra, ale také žlučník, prospěje i činnosti srdce a normálnímu trávení.
Je prevencí před cirhózou nebo žloutenkou. A dokonce, výtažek z něj se stal dokonce pevnou součástí během chemoterapie při rakovině jater – takže asi není třeba nic dalšího zevrubně komentovat, tato informace hovoří snad úplně za vše.
Tato bylina dokáže povzbudit dokonce i játra ve velmi špatném stavu, silymarin je účinnou látkou, co zapůsobí prakticky vždy.
Jde o hodně nedoceněnou a univerzální bylinu, kterou si lze snadno pěstovat i v domácích podmínkách. A jakými způsoby lze ostropestřec přijímat? Je jich hned několik, každému podle jeho chuti.
Nebojte se oleje, čaje ale ani kapslí s účinnou látkou
Kapsle plné výtažku účinných látek, které se nezřídka kombinují ještě s dalšími efektivními bylinkami, jako je třeba šišák bajkalský, jsou jen jedna z mnoha metod, jak ostropestřec užívat.
Drcená semena, která budeme jíst a přidávat do jogurtů nebo salátů, rozhodně prospějí. Čaj samozřejmě také, ale horká voda zahubí podstatnou část aktivní složky, proto je lepší jíst semena čerstvá a ve studeném stavu.
Mimochodem, olej z této byliny, lisovaný zastudena, si můžete dopřát klidně dnes a denně – nejen do zeleninových salátů. Chutná lehce po oříšcích, nemá příliš výraznou chuť a hodí se i jako alternativa olivového oleje ve studené kuchyni.