LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Jak sázet, pěstovat a sklízet česnek

Chtěli byste si doma pěstovat česnek? Stačí jeden záhonek? Nebo byste raději rozjeli svou plantáž opravdu ve velkém?

V každém případě – pokud jste začátečník, nechte si poradit pár zajímavých tipů, které se v budoucnu hodně osvědčí. Vlastně nejde o nic složitého, pěstování česneku zvládne s trochou cviku každý, ale teprve zkušenost dělá mistra. Takže co je třeba vzít v potaz, když to rozjedete s pěstováním štiplavě chutnajícího instantního zdraví?

Pokud pěstujete česnek pro prodej, chce to dokumentaci

Stejně jako každý jiný maloobchodník, bude nutné pořídit sadbu officiální cestou a mít na ni kupní smlouvu (fakturu). Zřídit si živnost a zemědělské osvědčení, v neposlední řadě mít i pozemek, kde budete česnek pěstovat.

V průměru, každý kilogram sadby česneku si vyžádá asi patnáct metrů čtverečních. Záleží však samozřejmě na mnoha různých okolnostech, kromě jiného i na odrůdě.

Ideální bude písková zemina, stín a prostory mezi košatým stromovím česneku rozhodně nesvědčí. Lehčí a propustnější půda je naopak skvělou volbou, která prostě nemá chybu.

Co je ještě důležité? Například to, jaká plodina byla na daném políčku či záhonku před česnekem. Pokud totiž šlo například o hrášek, raději budeme pěstovat jinde.

Brambory už jsou mnohem slibnější předchůdce, problém nebudou dělat ani rajčata. Pěstovat česnek na tomtéž místě opět v následujícím roce se rozhodně nedoporučuje.

Hrozí napadení různými chorobami, česnek také potřebuje obrovské množství živin pro svůj růst – a z půdy si bere těchto látek víc, než je obvyklé. Jinými slovy, sklizeň by byla výrazně slabší.

Nezapomeňte, že česnek pro sadbu byste měli koupit u nás. Čínský vůbec nevzejde, španělský má zase jinou chuť – úplně jinou, než na jakou jsme u této plodiny obvykle zvyklí.

A sázet konzumní česnek ze supermarketu? To je bohužel absolutně nevhodné. Pokud však chcete pěstovat několik odrůd najednou, vůbec to nevadí.

Česnek se množí tzv. nepohlavně, takže jednotlivé odrůdy, a to i v bezprostřední blízkosti, na sebe vůbec nepůsobí. Důležité je i to, kam při ruční výsadbě zasadíme stroužky.

Kořenovou částí dolů je nejlepší varianta, pokud bude stroužek na boku, je výnos výrazně nižší. Když uděláme výsadbu obráceně (kořenovou částí nahoru), bude výsledný zisk dokonce až o polovinu menší.

Kam pokračovat:

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.