Hormon štěstí: 10 rad co dělat, když chybí
Štěstí a radost je lepší než smutek a zoufalství. Pocity, kterým čelíme, jsou chemické reakce ovlivněné tvorbou hormonů v těle. Jak vyprodukovat co nejvíc hormonů štěstí a zažívat příjemné pocity?
1. Nezanedbávejte pohlavní život
V našem těle podle vědců dochází k nejsilnějším biochemickým reakcím během sexu, který stimuluje produkci dopaminu, který stojí i za potěšením z odměny a úspěchu, ale i serotoninu, odpovědného za dobrou náladu a spánek, a v neposlední řadě i endorfinu, který navozuje pocity euforie.
2. Podpořte serotonin formou potravin
Příjemné pocity způsobují chemické sloučeniny neurotransmitery, jako serotonin, navozující pocity klidu, pohody a sounáležitosti. Příznivě ovlivňuje spánek, bolest i chuť k jídlu. Nedostatek serotoninu způsobuje deprese, poruchy spánku, agresivitu a migrény. Hladinu serotoninu se snažíme instinktivně zvýšit sladkostmi, což není dlouhodobé řešení. Pro tvorbu serotoninu přijímejte ve stravě aminokyselinu L- tryptofan, která je jeho prekurzorem neboli výchozí látkou. Najdete ji v drůbežím mase, sardinkách, lososu, tuňáku, banánech, špenátu, ořeších a semíncích.
3. Tvorbu endorfinu zesilte slunečními paprsky
Endorfiny jsou endogenní opioidy neboli přírodní drogy. Na rozdíl od těch umělých na ně nevzniká tolerance, jsou účinné, ale nevedou k závislosti. Vyvolávají pocity pohody, navýšené životní energie až euforie, zmírňují bolest, deprese a úzkost. Skvělý vliv má na tvorbu serotoninu pravidelné vyhřívání se na slunci.
4. Podpořte endorfin vhodnými potravinami
I po jídle se vám zvýší hladina cukru v krvi, což vyvolá tvorbu endorfinu a ten nás uvolní a způsobí zlepšení nálady. Dobré účinky má vyvážená, pestrá, zdravá a pravidelná strava. Vyšší účinky má čokoláda nebo čokoládový dort. Ty ale nemůžete jíst neustále.
5. Zvyšte tvorbu endorfinu vhodnými pohybem
Podobné účinky na podporu tvorby endorfinu mají adrenalinové sporty, kdy se jejich hladina zvýší přímo dramaticky. K celkové spokojenosti si ale nemusíte každé ráno skočit bungee jumping. Produkci endorfinů podporuje každá pohybová aktivita. Vyměňte sedavý způsob života za aktivní životní styl.
6. Podpořte tvorbu endorfinů poslechem hudby
I zdánlivá banalita, jako je poslech příjemné hudby, kterou máme rádi a cítíme se při ní dobře, podporuje tvorbu endorfinů. Skvělý vliv na naši náladu má poslech hudby, která nás naplňuje životním optimismem. Může být relaxační, vážná, moderní, energická i dynamická. Pokud vás naplňuje příjemným pocitem, je ta pravá.
7. Vychutnejte si kouzlo lidského dotyku
Účinky lidského dotyku jsou prokazatelně prospěšné pro naše tělo i psychiku. Podpoří tvorbu endorfinů a zlepšují nám náladu. Jakákoliv masáž vám vždy prospěje. Může být tradiční, sportovní či aromatická. Můžete si dopřát tantrickou masáž a užít si přísun dopaminu, serotoninu i endorfinu při pocitu euforie.
8. Užijte si pocit odměny a vítězství
Podpořte tvorbu dopaminu. Vyplavuje se v okamžiku, kdy jsme nějak odměněni. Odměňte se za zkoušky i úspěch v práci, užijte si radost z vítězství ve hře i soutěži. Jakmile mozek odměnu očekává, produkuje dopamin se značným předstihem. Pokud se pozitivní výsledek nedostaví, dopaminové buňky produkci zastaví.
9. Vyrazte na nákup a udělejte si radost
Dopamin je pokládán za hormon neřesti a uvolňuje se díky nikotinu i během kouření cigaret, k čemuž vás nabádat nebudeme. Vědci ale dokládají svými výzkumy, že vysokou produkci dopaminu lze zejména u žen zaznamenat při nakupování. Ta se neváže ke kvantitě nákupu, ale dopamin je vytvářen už při vzrušeném očekávání.
10. Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku
Nedostatek odpočinku, relaxace a spánku narušuje produkci hormonů a je příčinou snížení množství serotoninu. Spěte 7 až 9 hodin denně. Před usnutím si vytvořte tmu. Pomohou i potravinové doplňky, které obsahují vápník, hořčík nebo tryptofan pro podporu produkce melatoninu, který je noční formou serotoninu.