Dentální hygiena a její význam
Práce dentálních hygienistek je stále někdy vnímána jako něco nadbytečného a také dost drahého. Dentální hygiena ale významně přispívá k prevenci celé řady potíží týkající se zubů, dásní a ústní dutiny.
Mnoho lidí má v dnešní době svůj chrup ve velmi špatném stavu a to z velké často jen kvůli nedostatečné zubní hygieně, kterou lze lehce napravit. Pokud se neumíte o své zuby stále správně postarat a pečovat o ně, proto navštivte odborníka a nechte si poradit. Význam správné dentální hygieny si dnes naštěstí už začínají uvědomovat i některé zdravotní pojišťovny. Na tuto službu často poskytují svým pojištěncům i finanční příspěvky.
Zuby jako perličky
Mít zdravý, zářivě bílý a hezky vypadající chrup, je touhou mnoha lidí. Díky správně prováděné dentální hygieně můžete předejít celé řadě onemocnění, tedy zubnímu kazu, zánětu dásní i parodontóze. Ani nejmodernější dentální hygiena z vás však nedovede sejmout veškerou zodpovědnost za čistění zubů a stav vašeho vlastního chrupu. Dentální hygiena prováděná dentálními hygienistkami je proto opravdu velmi důležitou a nezbytnou součástí komplexní péče o chrup každého z nás.
Když vás potká parodontóza
Pomocí obrázků, modelů a RTG snímků vám bude vysvětleno, co je to parodontitida a zubní kaz. Parodontóza je onemocnění, které postihuje dásně, ale i celou oblast kolem zubu. Zubní kaz naopak postihuje jen samotný zub. Příčinou vzniku zubního kazu a onemocnění dásní je bakteriální povlak, který ulpívá pevně na zubech. V ústech se přirozeně vyskytují bakterie.
Když bakterie útočí
Pokud si však bakteriální povlak denně důkladně neodstraníme zubním kartáčkem, bakterie budou příčinou vzniku zubního kazu. Cukr ve stravě podporuje růst bakterií, bakterie při jejich zpracování vytvářejí kyseliny a ty rozpouštějí zubní sklovinu. Bakterie pronikající do prostoru mezi zubem a dásní vyvolávají záněty dásní. Pokud se tento stav neléčí, můžete přijít o zuby. Speciální musí být také péče o dentálními implantáty.
Proč se vyplatí návštěva zubní hygieny
Dentální hygiena patří pod stomatologický obor, který vznikl na počátku 20. století v USA. Jejím cílem je snaha o minimalizaci krvácivosti dásní, snížení tvorby zubního kamene i eliminace rizika vzniku zubního kazu nebo zánětů v dutině ústní. Součástí dentální hygieny je speciální nácvik správné domácí péče o vaše zuby. Dentální hygienistka navíc úzce spolupracuje s vaším stomatologem a vzájemně se doplňují v důmyslné péči o váš chrup. Preventivní prohlídka jednou za půl roku zejména po dosažení 40 let a ve vyšším věku rozhodně nestačí.
Co vás čeká při návštěvě dentální hygienistky
Pokud jste dosud na dentální hygieně nikdy nebyli, asi nevíte, co máte čekat a jste trochu nervózní. Průběhu ošetření se nemusíte obávat, protože není bolestivé. Nejprve se vás hygienistka zeptá, jak vypadá vaše domácí péče o zuby, jak často si čistíte zuby, jak často chodíte na preventivní stomatologické prohlídky a jaké máte s vašimi zuby či dásněmi potíže.
Jak bude probíhat diagnostika a péče
Dentální hygienistka zhodnotí stav vaší ústní dutiny, měkkých tkání i vašeho chrupu a zjistí také váš index krvácivosti dásní. Pokud objeví zubní kaz, doporučí vám návštěvu stomatologa. Důkladné vám očistí chrup, všechny plošky zubů i mezizubní prostory. Odstraní vám naddásňový i poddásňový zubní kámen a zubní pigmentaci. Pokud navíc trpíte paradontózou, konzultuje s vám dentální hygienistka nejvhodnější péči o váš chrup a to samé udělá i z vaším stomatologem. Na závěr vám dentální hygienistka prakticky předvede, jak má vypadat správné provádění domácí ústní hygieny, naučí vás to a doporučí vám pro vás vhodné zubní a mezizubní kartáčky.