Nenaleťte na catfishing! Podvodníci na seznamkách vás mohou přijít na pořádný balík peněz
Hledat v dnešní době lásku se zdá být jednodušší, než tomu bylo kdy dřív. Ne každý, kdo se přihlásí na online seznamku má však krystalicky čisté úmysly. V poslední době se čím dál častěji setkáváme s takzvaným catfishingem, který za sebou nechává jak zlomená srdce, tak vyprázdněná bankovní konta. Jak podvodníka odhalit? A jak se pak máte správně chovat?
Hledání lásky není jednoduché. A to ani v době, které vládnou moderní technologie. Sice si můžeme během krátké chvíle prohlédnout desítky profilů vhodných protějšků, nikdo nám ale nemůže zaručit, že se mezi vybranými neskrývá podvodník. Na první dobrou ho totiž vůbec nemusíte poznat.
Samozřejmě, i když se na catfishing mohou chytit úplně všichni (tedy, i muži), mnohem častěji slýcháváme o případech, kdy někomu sedly na lep ženy. A není se moc čemu divit, podvodníci obvykle hrají na citlivou strunu, na kterou žena, která touží po romantické lásce, obvykle slyší. Kromě jiného, podvodníci většinou bývají velmi dobrými manipulátory, takže vás dovedou dostat do situace, kdy pro ně uděláte téměř cokoliv.
Jak catfishing při seznamování poznat? A dá se proti němu nějak bránit?
Co je catfishing?
Catfishing je termín pro chování na sítích (typicky na seznamkách) v průběhu kterého se někdo vydává za někoho jiného. Tito lidé často používají falešné fotografie a někdy dokonce i falešnou identitu. (Je to legální? Ano, i ne. Internet snese vše. Policii bude ale nejvíc zajímat, jestli se stal nějaký konkrétní trestný čin. Třeba krádež vaší identity, nebo krádež finančních prostředků.)
Mezi motivy, které někoho nutí se takto chovat, můžeme zařadit:
- Nízké sebevědomí
- Depresi a úzkost
- Snahu skrýt svou identitu
- Cílenou odplatu (může jít například o vašeho zhrzeného ex)
- Cílenou snahu o obtěžování
- Snahu prozkoumat svou sexualitu
Jak poznat, že je něco špatně?
Mezi první známky catfishingu patří to, že člověk na druhé straně dělá maximum, aby zakryl svoji tvář. Nemusí jít jen o posílání fotek, ale také o vyhýbání se osobnímu setkání a video hovorům. Toto chování se podvodníci snaží zakrýt nejrůznějšími výmluvami, mezi které patří plachost, rozbitá kamera a podobně. Podvodníci vám také nemohou obvykle poslat jiné fotografie než ty, které si vystavili na svém seznamkovém profilu. Pokud tedy budete požadovat jejich selfie z reálného života, s největší pravděpodobností se dočkáte jen dalších výmluv.
Mezi další podezřelé jevy v tomto ohledu patří:
- Že jsou až moc perfektní na to, aby byli skuteční
- Nedostatek kontaktů a sociálních interakcí na jejich profilech
- Mámení peněz
- Extrémní romantické chování už od úplného začátku
Samozřejmě, na seznamkách se vyskytují i atraktivní lidé, kteří mají dobré zaměstnání, jsou vzdělaní a podobně. Pokud ale na někoho takového narazíte, zkuste si ho nejprve pořádně proklepnout. Zjistěte si, jestli jméno, které používá, je reálné. Zkuste použít i zveřejněné, nebo poslané fotografie. Vyhledávač Google vám dovede po nahrání fotky přesně vystopovat, jestli fotografie opravdu patří danému člověku, nebo jsou stažené odněkud z internetu a ve skutečnosti je na nich někdo jiný. V neposlední řadě se zkuste nepoddávat falešným představám o romantice. Nikdo, koho pořádně neznáte, by na vás neměl být přehnaně fixovaný, zvlášť, když se vám odmítá ukázat. A už vůbec byste neměla nikomu, koho opravdu neznáte, posílat peníze. (A to i kdyby přišel se sebelepší historkou, proč je nutně potřebuje.)
Konfrontace
Mnoho žen má strach, že když druhému vyjeví své podezření, že je to vše moc dokonalé na to, aby to byla pravda, tak druhého odeženou. Na druhou stranu, pokud projevíte obavu, reálná osoba, které na vás záleží, by měla udělat něco, co povede ke zvýšení její důvěryhodnosti. V případě, že jde o podvodníka můžete očekávat, že se vypaří jak pára nad hrncem. (Nebo vám bude něco vyčítat.) Což znamená, že vás nemusí jeho odchod absolutně mrzet, protože jste se přímým jednáním ochránila před potenciálně nežádoucími následky, mezi které patří třeba zneužití vašich materiálů pro další catfishing někoho dalšího někdy v budoucnu. (Povězme si upřímně, že ztráta peněz a iluzí bolí asi víc, ale nezapomínejte na to, že ani zneužití vaší identity není v žádném případě žádoucí.)
Setkaly jste se někdy s catfishingem? Pokud ano, podařilo se vám ho úspěšně odhalit?
Zdroje informací
https://www.webmd.com/sex-relationships/signs-catfishing – Vše o catfishingu (anglicky)
https://healthyframework.com/dating/blog/how-to-confront-a-catfish/ – Jak konfrontovat podvodníka (anglicky)