LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy
bylinky na spánek

Špatně se vám spí? Zkuste tyto 4 bylinky pro lepší spánek!

Spánek má v životě člověka nezastupitelnou roli. V jeho průběhu tělo odpočívá a dochází k jeho kompletní regeneraci. Ne každému se ale podaří v noci nerušeně vypnout. Jsou mezi námi jedinci, kteří mají problémy s usínáním, nebo s častým buzením. Jde i o váš problém? V tom případě vyzkoušejte těchto několik bylinek.

 V průběhu dne jsou lidé (ve většině případů) hodně aktivní. Věnujeme se práci, rodině a svým oblíbeným koníčkům. To vše vyžaduje hodně energie, která se musí nějak obnovit. Večer tedy můžeme očekávat únavu, která nás ukolébá k osvěžujícímu spánku.

Ne každý z nás ale večer zaznamenává útlum. Zvlášť po mentální stránce. Jakmile se zastavíte, máte čas přemýšlet o všem, na co jste neměli v průběhu předchozích hodin čas. Takže to může vést k přemýšlení o tom, z čeho zaplatíte účty, proč vám šéf v práci nakládá tolik úkolů a proč od vás odešel váš miláček, když jste pro něj udělala vše, co jste mu viděla na očích.

bylinky na spánek

Pokud cítíte každé ráno frustraci a únavu, možná přišel čas na vyzkoušení několika bylinek.

Kozlík lékařský

Pokud bychom hledali jednu z nejoblíbenějších bylinek na spaní, byl by jí pravděpodobně kořen kozlíku lékařského. Kozlík lékařský se popularizoval v průběhu 18. století. I když je to celkem dlouhá doba, málokdo tuší, jakým mechanismem na navození spánku u lidí působí.

Víme o něm ale minimálně to, že je lidmi celkem dobře snášen. Někdo ale může po jeho konzumaci pociťovat nevolnost a žaludeční křeče.

Heřmánek

Další bylinkou, o které byste měly přemýšlet, je heřmánek, který roste podél polních cest. Informace o něm naznačují, že může zlepšovat kvalitu spánku u starších lidí. Také může zlepšovat projevy nespavosti.

Myslete ale na to, že mezi jeho vedlejší účinky patří:

  • Nevolnost
  • Motání hlavy
  • Alergie (hlavně u lidí, kteří jsou alergičtí na sedmikrásky a chryzantémy)

Také myslete na to, že heřmánek je bezpečný hlavně při krátkodobém užívání. Při dlouhodobém užívání nevíme, jestli nemá na člověka negativní efekt.

Levandule

Vůně levandule navozuje relaxaci, která je důležitá pro klidné usínání. Kromě jiného, vůně levandule by měla zahánět úzkosti, které by mohly narušovat váš transport do říše snů. Na druhou stranu, levanduli by se měli vyhnout lidé, kteří trpí na nízký krevní tlak. Když to navíc s levandulí v místnosti přeženete, stane se dusivou a může vám naopak způsobit bolest hlavy. (Také vám bude nejspíš připadat, že jste si po celé ložnici rozstříkaly repelent.)

bylinky na spánek

Mučenka

O mučence a jejím vlivu na spánek toho mnoho nevíme. Dostupné informace ale naznačují, že ve spojení s dalšími bylinkami na spánek by mohla mít na člověka pozitivní vliv.

Co dalšího lze udělat pro váš klidný spánek?

Svůj spánek můžete zkusit podpořit ještě několika dalšími způsoby. Jelikož je většina z nich neinvazivní, nemusíte se bát, že se vymknout vaší kontrole.

Na uklidnění před spaním může fungovat:

  • Behaviorální terapie
  • Melatonin
  • Mléko s medem
  • Čtení knihy
  • Meditace
  • Jóga pro klidný spánek
  • Vypnutí všech obrazovek
  • Poslouchání hudby, zvuku ptáků nebo deště

bylinky na spánek

Jaké jsou vaše oblíbené metody, které pomáhají proti nespavosti?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky pro lepší spánek (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.