LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Tablety na hubnutí: Které fungují a které ne?

Snad až na pár vyjímek má každá žena na svém těle nějaký tuk navíc, kterého by se chtěla zbavit. Některé ženy na to jdou přes striktní hladovky, které nejsou zdravé a z dlouhodobého pohledu ani udržitelné. Další dámy cvičí prakticky do úmoru. Poslední skupina se pak spoléhá na tablety na hubnutí. Může ale taková varianta fungovat?

Hubnutí není ani trochu jednoduchý proces. Zvlášť v dnešní době, kdy máme tendenci sahat po nezdravých potravinách a ty zdravé nechávat na pultech našich obchodů. Není se co divit, to co je nezdravé nám přináší krátkodobé uspokojení. Navíc je konzumace těchto produktů podpořena masivní reklamní kampaní.

Při hubnutí ale hraje velkou roli i naše vnitřní nastavení. Ne každý má dostatečnou sebekázeň, aby si odepřel všechno, co mu chutná. Takže je snadné spadnou do nekonečného kolotoče konců a začátků.

Někteří lidé se bohužel spoléhají i na to, že jejich problém s přebytkem tuku vyřeší zázračné nápoje a tabletky, které spálí tuk i ve chvíli, kdy budou sedět na gauči.

Jak to s těmi doplňky stravy na hubnutí vlastně je? Mohou být efektivní, nebo je to trik, který má z vaší peněženky dostat co nejvíce peněz?

Mohou být pilulky na hubnutí prospěšné?

Ze svého okolí znáte určitě dost žen, které se snaží nějak podpořit úbytek své váhy. Zatímco některé na to jdou kombinací cvičení a změny jídelníčku (což doporučují i experti), další si stále dokola kupují speciální přípravky na hubnutí.

S jejich prospěšností je to poněkud komplikované, protože změna životního stylu, která se navíc kombinuje s behaviorální terapií, může zajistit úbytek 5-10 % tuku v průběhu prvních 6 měsíců. Některým lidem ale ani tohle nestačí, takže pak mohou přijít na scénu lékaři, kteří vám doporučí nejvhodnější pilulky na hubnutí.

Jak fungují?

Ačkoliv pilulky na hubnutí obvykle obsahují různě široké spektrum složek, obecně mají podobný princip fungování.

Obvykle dovedou:

  • Snížit chuť k jídlu
  • Zrychlit metabolismus
  • Snížit absorpci tuku do organismu

I přes tyto potenciální benefity ale nejlepších výsledků dosáhnete tehdy, když je doplníte o cvičení a o změnu jídelníčku. (Což pomáhá už samo o sobě.)

Nejčastěji používané ingredience

Když se podíváte na etiketu doplňků stravy na hubnutí, pravděpodobně zjistíte, že některé ingredience se neustále opakují.

Nejčastěji se v tomto ohledu používá:

  • Garcinie kambodžská
  • Kofein
  • Extrakt ze zelené kávy
  • Extrakt ze zeleného čaje
  • Hořký pomeranč
  • Černý pepř
  • Chilli

I když jsou tyto látky přírodního původu, je nutné myslet na to, že mohou mít na lidské tělo vedlejší účinky. Garcinie kambodžská je sice dobře snášena, ale může vám způsobit zažívací potíže.

Kofein je velice oblíbený, protože opravdu může zajistit (i když spíš menší) ztrátu hmotnosti. Na druhou stranu, neměli by ho užívat lidé, kteří mají potíže s kardiovaskulárním systémem. To samé platí o hořkém pomeranči, jehož konzumace nemusí dělat dobře srdci. (Tuto látku ve složení najdete i pod pojmenováním synefrin.)

Z toho důvodu je vhodné se o užívání tablet na hubnutí nejprve poradit s vaším ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav. Poraďte se i v případě, že dlouhodobě užíváte nějaké léky, vůči kterým by mohly mít tablety na hubnutí kontraindikaci.

Co z toho plyne? Že je lepší dávat přednost doplňkům stravy na hubnutí, které obsahují přírodní látky. I u nich je ale nutné dávat pozor na bezpečnost používání. Nejlepších výsledků navíc dosáhnete stejně až poté, co k jejich užívání zařadíte i změnu jídelníčku a pravidelné cvičení.

Zkoušela jste někdy tablety na hubnutí, nebo se domníváte, že jsou k ničemu?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/healthy-eating/diet-pills – Mohou pilulky na hubnutí fungovat? (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/12-weight-loss-pills-reviewed – 12 populárních suplementů na podporu hubnutí (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *