LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Tablety na hubnutí: Které fungují a které ne?

Snad až na pár vyjímek má každá žena na svém těle nějaký tuk navíc, kterého by se chtěla zbavit. Některé ženy na to jdou přes striktní hladovky, které nejsou zdravé a z dlouhodobého pohledu ani udržitelné. Další dámy cvičí prakticky do úmoru. Poslední skupina se pak spoléhá na tablety na hubnutí. Která z žen bude mít největší šanci na úspěch?

Hubnutí není ani trochu jednoduchý proces. Zvlášť v dnešní době, kdy máme tendenci sahat po nezdravých potravinách a ty zdravé nechávat na pultech našich obchodů. Není se co divit, to co je nezdravé nám přináší krátkodobé uspokojení. Navíc je konzumace těchto produktů podpořena masivní reklamní kampaní. Při hubnutí ale hraje velkou roli i naše vnitřní nastavení. Ne každý má dostatečnou sebekázeň, aby si odepřel všechno, co mu chutná. Takže je snadné spadnou do nekonečného kolotoče konců a začátků. Někteří lidé se bohužel spoléhají i na to, že jejich problém s přebytkem tuku vyřeší zázračné nápoje a tabletky, které spálí tuk i ve chvíli, kdy budou sedět na gauči. (Což jsou obvykle zároveň preparáty, které slibují radikální hubnutí během krátké doby, a za kterými se často skrývají nejrůznější podvodníci.)

Ovšem, ne všechny doplňky stravy na hubnutí patří do stejné kategorie. Existují i takzvané spalovače tuku, které dovedou podpořit výsledky vaší pohybové aktivity (třeba tím, že vám dodají více energie a zvládnete cvičit o něco déle) a které jsou v kruhu fitness nadšenců hojně používané.

Co byste tedy měly o hubnutí s pomocí (těch správných) spalovačů tuků vědět?

Mohou být pilulky na hubnutí prospěšné?

Ze svého okolí znáte určitě dost žen, které se snaží nějak podpořit úbytek své váhy. Zatímco některé na to jdou kombinací cvičení a změny jídelníčku (což doporučují i experti), další si stále dokola kupují speciální přípravky na hubnutí. Jak ale víte z předchozích odstavců, je potřeba si důkladně promyslet, co si přidáte do svého nákupního košíku. Pokud jde o „zázračné“ tablety a nápoje, které vám nabízí horentní úbytek tuku, a které vás motivují k nákupu pofidérními technikami (mezi které patří například doporučení přípravku falešným lékařem, jehož fotografie pochází z fotobanky, nebo vás tlačí do nákupu časově omezenou nabídkou), takové výrobky si nekupujte.

Na opačné straně spektra jsou spalovače tuku, které obsahují přírodní látky, a které mohou vhodným způsobem podpořit váš nový životní styl. (Jehož součástí je zcela určitě i cvičení.) Tyto spalovače se často užívají ve dnech, kdy máte naplánovanou pohybovou aktivitu, jejíž efektivita se po použití spalovače zvyšuje.

Jak fungují?

Ačkoliv pilulky na hubnutí obvykle obsahují různě široké spektrum složek, obecně mají podobný princip fungování.

Obvykle dovedou:

 • Snížit chuť k jídlu
 • Zrychlit metabolismus
 • Snížit absorpci tuku do organismu

I přes tyto benefity ale nejlepších výsledků dosáhnete tehdy, když je doplníte o cvičení a o změnu jídelníčku, protože ať chcete, nebo ne, tělo není automat a k bezpečné (a hlavně udržitelné) redukci tuku potřebuje péči na několika frontách.

Nejčastěji používané ingredience

Když se podíváte na etiketu doplňků stravy na hubnutí, pravděpodobně zjistíte, že některé ingredience se často opakují.

Nejčastěji se v tomto ohledu používá:

 • Garcinie kambodžská
 • Kofein
 • Extrakt ze zelené kávy
 • Extrakt ze zeleného čaje
 • Hořký pomeranč
 • Černý pepř
 • Chilli
 • Chitosan

Kofein je velice oblíbený, protože opravdu může zajistit (i když spíš menší) ztrátu hmotnosti. To samé platí o hořkém pomeranči. (Tuto látku ve složení najdete i pod pojmenováním synefrin.) Když se ještě vrátíme ke kofeinu, jedná se o stimulant, takže pokud ho užijete před cvičením, měl by podpořit vaši výdrž. To znamená, že byste měly vydržet o chvilku déle cvičit (byť by to bylo třeba jen 10 minut) a tím pádem byste měly při cvičení spálit větší množství tuku. 

Chitosan taktéž podporuje úbytek hmotnosti. Kromě toho, může vám nabídnout i snížení cholesterolu a snížení krevního tlaku. Pálivé papričky zase obsahují látku, které se říká kapsaicin, a která dovede podpořit rychlost metabolismu. Extrakt ze zeleného čaje snad nemusíme představovat, protože kromě toho, že obsahuje mnoho antioxidantů je znám kvůli podpoře hubnutí.

Co z toho plyne? Že správně zvolené doplňky stravy na podporu hubnutí mohou mít na vaši snahu o redukci hmotnosti pozitivní vliv. Počítejte ale s tím, že se ani s jejich použitím nevyvážete z nutnosti dodržovat zdravý životní styl, který je i při jejich používání nutností.

Jaká je vaše nejoblíbenější látka na podporu hubnutí?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/healthy-eating/diet-pills – Mohou pilulky na hubnutí fungovat? (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/12-weight-loss-pills-reviewed – 12 populárních suplementů na podporu hubnutí (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.