Adenomyóza není endometrióza: Jak tento zdravotní problém správně řešit?
Ženské intimní zdraví je velice komplikované a často ho v průběhu života postihují nejrůznější problémy. Některé z nich jsou dokonce chronické a velmi nebezpečné. Případně způsobují dlouhodobou bolest a nepohodlí. Jedním ze stavů, se kterým se dá setkat, je adenomyóza. Jak ji poznat? A dá se léčit?
Trpíte bolestivou menstruací a dalšími abnormalitami, kvůli kterým je gynekologie téměř vaším druhým domovem? Pak vězte, že za vašimi problémy nemusí být zdaleka jen endometrióza, nebo cysta. Objevit se může i adenomyóza, která sice není považována za smrtelnou, ale může výrazně ovlivnit náš životní komfort.
Co je adenomyóza? A jak s ní souvisí tlak v podbřišku?
O adenomyóze
Za adenomyózu označujeme jev, kdy dojde k přesunu normální výstelky děložní dutiny (endometria) do vrstvy děložní svaloviny (zvané myometrium). Příčina tohoto jevu není známá, ale ženám způsobuje značné nepohodlí. A to i když je považována za benigní (život neohrožující) problém.
Jaké má projevy?
Mezi možné projevy adenomyózy patří například nadýmání při menstruaci a před ní, které však trápí velké množství žen.
Dále se může objevit:
- Bolestivá menstruace
- Tlak v podbřišku
- Silné menstruační krvácení
- Bolest při styku
- Neplodnost
- Zvětšená děloha
Některé ženy však nemusí pociťovat žádné doprovodné příznaky a projevy.
Kdo je rizikovou skupinou?
Především ženy, které za sebou mají porod. Jednou z možných souvislostí tohoto problému může být porušení membrány, skrze kterou se pak může něco dostat někam, kam se to dostat vyloženě nemá. Riziko může dále zvyšovat i endometrióza.
Adenomyóza vs. endometrióza
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že během adenomyózy se děložní buňky dostanou dovnitř děložní stěny. A to konkrétně do hladkého svalu, který se nachází mezi vnitřní a vnější stěnou dělohy.
Ve srovnání s tím endometrióza je tkáň podobná děložní výstelce, která roste mimo děložní dutinu. Může následkem toho přilnout na jiné orgány, které se nachází v dutině břišní.
Vzhledem k podobnosti některých jejich projevů se tyto dva problémy často zaměňují.
Jak se léčí?
Pro ženy s tímto problémem může přicházet v úvahu hormonální léčba. V případě hodně vážných potíží pak může být řešením dokonce i hysterektomie. Někteří lékaři mohou dále doporučit zavedení nitroděložního tělíska, které však není nejlevnější a jeho zavádění je mnoha ženami vnímáno jako velmi bolestivé.
Co se stane, když se problém neřeší?
V případě, že se adenomyóza neřeší, kromě nepříjemných bolestí a silného krvácení může způsobovat i problémy s plodností a zvýšené riziko spontánního potratu, protože zárodek se nemůže správně uhnízdit v připravené děložní výstelce.
Tipy, jak to zvládnout
Pokud pro vás každá menstruace představuje muka, můžete vyzkoušet bylinky na periodu, které mohou přispět k většímu osobnímu komfortu.
Dále můžete zkusit:
- Užívání léků na bolest
- Nahřívací polštářek
- Teplou koupel
- Odpočinek
Dá se tomu předejít?
Pravděpodobně ne. Vznik adenomyózy není v tuto chvíli plně pochopen. Proto nejsou v současné době známa žádná preventivní opatření.