LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Záchvatovité přejídání – co je to a jak se sním vypořádat

Záchvatové přejídání je závažné onemocnění, které řadíme mezi poruchy příjmu potravy. Na postižené osoby má velmi negativní dopady. Každý z nás se asi občas přejí a pak jsme přecpaní, nafouknutí, unavení a ospalí. Pokud se ale z přejídání stane problém, je třeba s tím začít něco dělat.

Co je záchvatovité přejídání

Záchvatovité přejídání je porucha příjmu potravy. Nejčastěji ji spustí nějaké emoční trauma, dlouhodobý stres nebo rozvinutá psychická choroba. Stav může mít více spouštěčů. Většinou psychický problém, svou roli hraje i genetika. Často plyne z nespokojenosti se svým tělem. Nastává začarovaný kruh přejídání a viny.

Jídlo jako způsob, jak se vypořádat s emocemi

Někteří ve stresu a emočním vypětí nemají na jídlo chuť a jíst přestávají. Jiní ale hledají v jídle způsob, jak se uklidnit. Už od dětství máme silnou vazbu na jídlo. Rodiče nás odměňovali dobrotami vždy, když se nám něco povedlo, a proto máme dobré jídlo spojené s příjemnými emocemi, lepšími myšlenkami a zvednutím nálady.

Jen krátkodobá emocionální vzpruha

Z jídla se stává problém v momentě, kdy v něm pravidelně hledáme emocionální vzpruhu a podporu v momentální situaci. Jakmile se přejíme pod vlivem emocí, často následují pocit viny a studu. Jídlo se stává drogou a přejídání formou toho, jak se vypořádat s tím negativním, co se v našem životě děje.

Na jídlo se nesoustředíme a nevnímáme, kolik toho sníme

Pokud se nezřízeně cpeme a koukáme u toho na televizi, nebo pracujeme na PC, brzy se přejíme. Nedáváme pozor a neuvědomíme si, že už jsme plní. Během jídla je třeba vše vypnout a soustředit se opravdu jen na jídlo. Jíst pomalu, nehltat, řádně kousat a pozorovat, zda už jsme sytí. Trvá asi 20 minut, než mozek zareaguje.

Přejídání z nudy

Často se přejídáme z nudy. Obzvláště v dnešní omezené době. Když nemáme co dělat, tak si z nudy uděláme něco dobrého, dáme si nezdravé slané pochutiny, sladkosti či čokoládu. V tomto momentě je třeba se ptát sami sebe, zda máme opravdu hlad. Pokud ne a jíme jen z nudy, je třeba se naučit zabavit jinak než jídlem.

Jíme rychle a hltáme

Pokud jíme příliš rychle, málo koušeme a hltáme, mozek nestihne zpracovat informaci, že žaludek už je dávno plný. Pak sníme mnohem víc kalorií, než vlastně potřebujeme. Proto je čas u jídla zpomalit. Občas se během jídla zastavte, položte příbor a napijte se. Žaludek se dříve zaplní a sníme o něco méně.

Neradi jíme ve společnosti

Pokud se stydíme jíst ve společnosti, přejídáme se potají. Najezte se i před akcí a pak na ní nemusíte tolik jíst. Jezte pravidelně, přesně tak, jak jste zvyklí. A pokud jdete večer na večeři, něco si dejte, jinak se pak doma pozdě v noci zase přejíte.

Nemáte to pod kontrolou a neustále si něco zakazujete

Už dopředu se bojíte, že se zase přejíte. U záchvatovitého přejídání nejde jen o nedostatek vůle přestat, ale i o zákazy, které si ohledně jídla dáváme a strach, který neustále cítíme. Pokud si zakážeme celou řadu potravin, v dlouhodobém horizontu je to neudržitelné. Tělo bude postrádat živiny a záchvat hladu zase přijde.

Jak poznat, že trpíme záchvatovitým přejídáním

Ne každý, kdo se občas přejí, trpí touto psychickou nemocí. Pokud jde opravdu o záchvatové přejídání, dochází k němu alespoň 1x týdně. Během velmi krátké doby sníme opravdu hodně jídla, aniž bychom vlastně měli hlad. Nejsme schopni se zastavit nebo se kontrolovat. Často jíme potají. Pak následují výčitky, stud a pocit viny, které se snažíme zahnat opět dalším jídlem. Pak se za to trestáme, držíme hladovku, nadměrně cvičíme a pak to nevydržíme a je tu další záchvat.

Jak přestat s přejídáním

Důležité je najít rovnováhu. Netrestat se a přistupovat k jídlu s rozumem. Jíst proto, abychom žili a nežít proto, abychom jedli. Pokud cítíte, že máte problém, vyhledejte odbornou pomoc. Záchvatovité přejídání není jen o nedostatku vůle. Ze stavu, kdy se z jídla stane droga, je obtížné dostat se svépomocí bez odborníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.