LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Jak vytvořit zimní zahradu

Vytvoření zimní zahrady vyžaduje dodržování určitých zásad. Existuje mnoho faktorů, které je třeba zvážit, ať už chcete renovovat původní prostory nebo začít stavět zcela novou zimní zahradu.

Zimní zahradu je třeba důkladně promyslet a předem naplánovat. Vždy je dobré požádat odborníky o konzultaci tvorbu projektu a následnou realizaci. Cena se bude odvíjet od vašich požadavků. Pouze se zkušenými odborníky a dodavateli, můžete proměnit vámi zvolený prostor na dokonalou oázu klidu. Aby byla zimní zahrada funkční a nevykazovala větší tepelné ztráty, než je nutné, musí být dokonale promyšlená. Design zimní zahrady zvýší přidanou hodnotu každého bydlení. Můžete si zde číst, pracovat, odpočívat nebo posedět s přáteli a rodinou.

Jaká bude vaše zimní zahrada

Záleží na tom, zda budete využívat zahradu opravdu celoročně nebo jen na jaře a během letních měsíců. Důležitá je i velikost a tvar, členění prostoru, požadované vybavení, volba vstupu, větrání i stínění, množství a druhy rostlin. Orientace zimní zahrady ke světovým stranám je zásadní a určuje příjem množství slunečních paprsků, světla a tepla. Ideální orientace je na jihozápad nebo jihovýchod. Nebude pak na vás v odpoledních hodinách příliš sálat přímé slunce.

Velikost zimní zahrady

Ke zvýšení komfortu přispěje i automatické větrání, stínění a posuvné zastřešení terasy. Posuvné dveře zase ušetří prostor. Při výběru velikosti a tvaru zimní zahrady je nutné zohlednit i styl vašeho domu. Skleněná přístavba by měla být útulná zevnitř a atraktivní zvenku. Velikost určujte podle počtu členů domácnosti, podle toho k čemu vám zimní zahrada bude sloužit a jak ji budete využívat.

Pěstování rostlin

Zimní zahrada zřizovaná hlavně pro pěstování okrasných rostlin neboli paludárium. Vám umožní tvorbu malého arboreta i začlenění terárií pro pakobylky, strašilky, chameleony a jiné exotické druhy. Rozlišujeme 4 typy zimních zahrad, tedy tropické, subtropické, sukulentní a vodní neboli bahenní. Tyto zahrady se v praxi dost prolínají a často zde najdeme jen pokojové rostliny, nebo ty vhodné k letnění na terase.

Tropické zimní zahrady

Tropické zimní zahrady vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost alespoň 80 % i teplotu vzduchu, která nesmí klesnout pod 18 °C. Ideální teplota je kolem 20 až 25 °C, což je v prostoru s velkou prosklenou plochou energeticky velmi náročné udržet. Tropické rostliny v našich podmínkách v zimě odpočívají a teploty se pohybují klem 20 °C.

Subtropické zimní zahrady

Subtropické zimní zahrady potřebují vysokou vzdušnou vlhkost a vyhřívají se asi půl roku na teplotu nad 20 °C. Pak může vzdušná vlhkost i teplota klesnout na 5 °C a subtropické rostliny odpočívají. Krátkodobě mohou teploty klesnout i pod 0 °C. Za velmi chladných dní stačí pouze temperace a v tomto období rostliny nezaléváme.

Sukulentní zimní zahrady

Sukulentní zimní zahrady vyžadují nízkou vzdušnou vlhkost a rostliny se nesmí spálit. Proto si dáváme pozor při větrání a zabezpečíme i zastínění. Za nízkých teplot je třeba naprosté sucho, v tuto dobu rostliny nezaléváme a větráme jen omezeně.

Vodní a bahenní zimní zahrady

Vodní a bahenní zimní zahrady potřebují trvale vysokou vzdušnou vlhkost, ale nemusí být vytápěné. Záleží na konkrétních druzích rostlin. Velmi málo rostlin snese trvalé přemokření při nízkých teplotách, a to i v období vegetačního klidu.

Obecně o zimních zahradách

U všech zmíněných typů je nutná cirkulace vzduchu. V zimě je nutné větrání. Čím více bude v zimní zahradě vzdušné vlhkosti, tím více se budou objevovat houby a plísně. Čerstvý vzduch má ale jinou teplotu a pak není ustálená teplota uvnitř.  Je třeba dát pozor na průvan, netěsnící dveře a okna. Vhodné jsou ventilátory, které vzduch v zahradě rozhánějí. V létě je nutné stínění. Pokud sem umístíme pokojové rostliny a na jaře sadbu pro užitkové a okrasné záhony, můžeme sem dát stolek, křesílka i pohovku a mít tak ideální místo pro naši relaxaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.