LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Fáze menstruačního cyklu: Poznejte své tělo a žijte s ním v souladu

V průběhu měsíce jako plodné ženy procházíme několika stále se opakujícími fázemi, během kterých v těle dochází k nejrůznějším změnám. Během některých dominuje estrogen, jindy zase progesteron. Někdy máme energie na rozdávání, jindy bažíme po sexu a v neposlední řadě můžeme být i unavené a depresivní na začátku menstruace. Jak tedy žít v souladu s fázemi menstruačního cyklu? Na to se půjdeme hned mrknout.

S nadsázkou se dá říct, že v jednom těle žijí čtyři ženy, které se v něm střídají zhruba po jednom týdnu. Asi tak dlouho totiž trvají fáze běžného menstruačního cyklu s délkou 28 dní. (Pravda je ale taková, že tento údaj není platný pro všechny ženy. Existují i kratší a delší cykly, což je v pořádku.)

Během celého menstruačního cyklu kolísá estrogen a progesteron, což se odráží nejen v tom, jakou máme chuť na sex a pravděpodobnost početí, ale také na množství energie a našich stravovacích návycích. (Určitě víte, že před menstruací se často dostavuje vlčí hlad, protože tělo má najednou úplně jiné energetické nároky.)

Jaká je v jednotlivých fázích menstruačního cyklu plodnost? A kdy se uvolňují vajíčka? To, ale i mnoho dalších informací o našich tělech, se dozvíte v následujících několika odstavcích.

Fáze menstruačního cyklu

Menstruace

menstruace

Tato fáze začíná prvním dnem menstruace. Tehdy se děložní sliznice vylučuje přes pochvu, pokud nedošlo k otěhotnění. Většina žen krvácí tři až pět dní, ale menstruace trvající jen tři dny až sedm dní obvykle není důvodem k obavám.

Křeče, únava a podrážděnost jsou častými příznaky menstruace. Pro útěchu můžete sáhnout po sladkostech, pizze a brambůrcích. Konzumace těchto potravin během menstruace však může vyvést z rovnováhy vaše hormony a připravit vás o důležité živiny.

Nejlepší jsou proto potraviny bohaté na železo, na vitamín C a na vitamín K. Máte méně energie, takže je to čas pro aktivity s nízkou intenzitou, jako je chůze, protahování nebo pilates.

Folikulární fáze

Tato fáze začíná dnem, kdy dostanete menstruaci, a končí ovulací (překrývá se s fází menses a končí ovulací). Během ní se zvyšuje hladina hormonu estrogenu, který způsobuje růst a zesilování děložní sliznice (endometria). Kromě toho další hormon – folikuly stimulující hormon (FSH) – způsobuje růst folikulů ve vašich vaječnících. Během 10. až 14. dne se v jednom z vyvíjejících se folikulů vytvoří plně zralé vajíčko (ovum).

Vybírejte si potraviny, které podpoří vaši zvýšenou hladinu energie. Libové bílkoviny (jako třeba maso) a komplexní sacharidy, jako je celozrnná pšenice, hnědá rýže a quinoa, podpoří trénink s vyšší intenzitou. Jakmile se vaše energie zvýší, začněte přidávat kardio tréninky. Běh, plavání a skupinové lekce fitness jsou skvělými možnostmi, jak si zvýšit tepovou frekvenci.

Tip: Jaké jsou nejlepší doplňky stravy na estrogen?

Ovulační fáze

Tato fáze nastává zhruba 14. den 28denního menstruačního cyklu. Náhlý nárůst jiného hormonu – luteinizačního hormonu (LH) – způsobí, že vaječník uvolní vajíčko. Tato událost je ovulací. Vzhledem k větší pravděpodobnosti otěhotnění můžete mít, v případě, že neužíváte antikoncepci, větší chuť na sex. Také si během této fáze pravděpodobně vyberete muže s velmi maskulinními rysy a chováním, který v nás podvědomě vzbuzuje představu kvalitního genomu.

estrogen. Pokračujte v konzumaci potravin vyrovnávajících hladinu estrogenu.

Celkově zdravá strava vám také pomůže dodat sílu a vytrvalost, které v této fázi s vysokým obsahem energie potřebujete. Cvičení může být intenzivnější, takže klidně jděte do kick boxu a spinningu.

ovulace

Luteální fáze

Tato fáze trvá přibližně od 15. do 28. dne. Vajíčko opouští vaječník a začíná putovat vejcovody do dělohy. Hladina hormonu progesteronu se zvyšuje, aby pomohl připravit děložní sliznici na těhotenství. Pokud je vajíčko oplodněno spermií a přichytí se na děložní stěnu (implantace), otěhotníte. Pokud k otěhotnění nedojde, hladina estrogenu a progesteronu klesá a silná děložní sliznice se během menstruace vyloučí.

Luteální fáze může vyvolat PMS, hlad a chutě. Komplexní sacharidy a potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je brukvovitá zelenina, listová zelenina a sladké brambory, pomohou omezit hlad.

luteální fáze

Pokud máte chuť na sladkou nebo slanou svačinu, vhodnou náhradou je hořká čokoláda, ovoce, ořechy a semínka. Dýňová semínka, která obsahují vysoké množství hořčíku, mohou také pomoci snížit zadržování tekutin.

A nezapomínejte na hydrataci. Pití velkého množství vody může snížit nadýmání, mozkovou mlhu a PMS. V této fázi je nejvhodnější kardio a silový trénink střední intenzity. S blížící se menstruací zvolněte tempo.

Zdroj

https://www.wikiskripta.eu/w/Ovari%C3%A1ln%C3%AD_cyklus – Ovariální cyklus (česky)

https://health.clevelandclinic.org/nutrition-and-exercise-throughout-your-menstrual-cycle – Cvičení, výživa a menstruační cyklus (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-menstrual-cycle – Vše o menstruačních fázích (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.