LadyExpert.cz

diskuze a poradna pro ženy

Nitroděložní tělísko: Druhy, zavádění a co dalšího znát

Prozkoumáváte vody nehormonální antikoncepce? Pak možná uvažujete o zavedení nitroděložního tělíska. Jelikož jde v poslední době (a zvlášť na internetu) o velmi diskutované téma, v dnešním článku se podíváme na to, jak probíhá jeho zavádění v našich podmínkách a co od něj můžete čekat.

Hormonální antikoncepce je oblíbenou formou ochrany proti nechtěnému otěhotnění, která může přinášet i mnoho dalších výhod. (Třeba slabší a komfortnější menstruaci nebo lepší pleť.) Existují však mezi námi ženy, které ji buď užívat nemohou, nebo z nějakého důvodu nechtějí.

A protože těhotenství představuje pro každou ženu opravdu velkou zátěž, je moudré (případné) otěhotnění vědomě plánovat. Například i z důvodu toho, že péče o dítě může být finančně velmi náročná, takže rodina by mohla mít problémy se uživit.

Co určitě nedoporučujeme je přerušovaná soulož, která má vysoké procento selhání. Dobrou metodou pak může být pesar v kombinaci se spermicidem. (Ten však může některé ženy nepříjemně podráždit.) Logiku pak může dávat u partnera ještě kondom, nebo sterilizace. (Což zase nemusí být vhodné pro ženy, které někdy v budoucnu budou děti chtít.)

Jaká jiná možnost tedy přichází pro ženy v úvahu? Například nitroděložní tělísko, které vydrží fungovat po dobu několika let.

Jak funguje nitroděložní tělísko? Jaké existují jeho druhy? Kolik stojí? A co dalšího byste měly před jeho zavedením vědět?

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko se považuje za jednu z moderních forem antikoncepce. Funguje to tak, že po domluvě ho do dělohy zavede váš gynekolog. V případě, že se tělísko zavede správně, chrání před otěhotněním po dobu několika let. Počítejte s tím, že se pak ale bude muset zase vyndat. (A případně i nahradit.)

Vzhledem k tomu, že nejde o výkon, který by byl hrazen ze zdravotního pojištění, počítejte s tím, že vás tělísko vyjde od (zhruba) 1 000,- do 5 000,-. Cena je ale pouze orientační a může se ve skutečnosti lišit.

Druhy tělísek

nitroděložní tělísko

Nyní se postupně dostáváme k tomu, jaké existují druhy nitroděložních tělísek. Vybrat si můžete hormonální tělísko a nehormonální tělísko.

Tělísko bez hormonů je obvykle to měděné. Měděné ionty v tělísku spolu s mechanickým drážděním sliznice vyvolávají tělesnou imunitní reakci, která zabraňuje otěhotnění. Počítejte ale s tím, že může způsobit silnější menstruační krvácení. Také nejde o stoprocentně spolehlivou ochranu, protože u nehormonálních tělísek stále existuje riziko otěhotnění. (V některých případech je možné mít nárok na přerušení zdarma, takže tuto možnost můžete v případě selhání prodiskutovat v ordinaci s lékařem.)

Druhou variantou je hormonální nitroděložní tělísko, které do svého okolí uvolňuje malé množství gestagenu. Ten má pak vliv na růst děložní sliznice.

Jak funguje ochrana?

Všechna nitroděložní tělíska vyvolávají imunitní reakci. Vaše tělo rozpozná nitroděložní tělísko jako vetřelce a začne se bránit. Výsledkem tohoto procesu je zánět. Zánět v děloze vytváří prostředí, které je pro spermie toxické. V důsledku toho se spermie nemohou dostat do vašich vejcovodů, aby oplodnily vajíčko.

Jak už ale bylo uvedeno výše, ochrana proti otěhotnění není ani přes značnou spolehlivost stoprocentní. Případy, kdy ženy i přes zavedené tělísko otěhotněly, existují. (A jsou jich plné diskuze.)

Zavádění nitroděložního tělíska

Počítejte také s tím, že zavádění nitroděložního tělíska nebývá moc příjemné. (Nehledě na to, který lékař vám bude tvrdit opak.) Zároveň jde o proceduru, při které se běžně nepoužívá anestezie.

Nejčastěji se tělísko aplikuje při menstruaci, nebo krátce po ní, protože by měla být propustnost děložního čípku trochu jednodušší. (V některých případech se dokonce uvádí i to, že se tělísko snáze zavádí ženám, které už někdy rodily.)

Jakmile budete v ordinaci lékaře, ten uchopí děložní čípek do kleští a provede sondáž děložní dutiny. Nakonec pak přes děložní čípek zavede nitroděložní tělísko do dělohy. Nakonec se udělá kontrola uložení tělíska ultrazvukem.

Po zavedení tělíska můžete cítit bolest a křeče, můžete lehce špinit a cítit nevolnost. Proto je vhodné mít s sebou někoho, kdo vás odveze domů a v následujících dnech se více šetřit.

Některé ženy napříč internetem dokonce uvádí, že zavádění nitroděložního tělíska pro ně bylo horší než porod.

Rizika nitroděložních tělísek

nitroděložní tělísko rizika

I přesto, že se spolehlivost nitroděložních tělísek pohybuje okolo 99 %, stále nejde o stoprocentní ochranu před nežádoucím otěhotněním. Stále tedy pro jistotu sledujte možné implantační krvácení a další příznaky těhotenství.

Dále se můžeme setkat s:

  • prodlouženým a silnějším menstruačním krvácením,
  • větší bolestí při menstruaci,
  • poraněním dělohy,
  • vypadnutím tělíska nebo nežádoucím posunutím,
  • nepohodlím při sexu (konec tělíska může cítit při styku i muž),
  • vyšším rizikem infekce,
  • mimoděložním těhotenstvím.

Vyplatí se to?

To je na posouzení každé ženy a její situaci. Existují ženy, které jsou s tělískem spokojené a nedají na něj dopustit. A také jsou tu ženy, které při jeho zavádění nevnímají žádné velké nepohodlí.

Jde každopádně o zákrok, jehož (ne)správnost se vám potvrdí až ve chvíli, kdy s ním budete mít osobní zkušenost. A to jak se zaváděním, tak s každodenním používáním.

Uvažovaly jste někdy o nitroděložním tělísku, nebo raději volíte jiné druhy antikoncepce?

Zdroj

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/24441-intrauterine-device-iud – Nitroděložní tělísko (anglicky)

https://www.webmd.com/sex/birth-control/features/iud-wish-knew – Co potřebujete vědět o nitroděložním tělísku (anglicky)

https://www.nemcaslav.cz/modules/file_storage/download.php?file=e38652f4%7C56&inline=1 – Zavedení nitroděložního tělíska (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.