Jak poznat implantační krvácení: Znamená to otěhotnění?
Objevilo se u vás v poslední době neobvyklé špinění mimo menstruaci? I když to může znamenat spoustu různých věcí, jednou z možností může být i to, že jde o silné implantační krvácení. Signalizuje otěhotnění? A co dalšího bychom o něm měly znát?
Když oplodněné vajíčko sestoupí do dělohy, obvykle se začne vyvíjet. A to až do doby porodu, kdy je už miminko připraveno podívat se na svět. Než k tomu ale dojde, nás ženy obvykle čeká dlouhý a náročný proces, který může hlavně u prvního těhotenství dost znejistit a vystrašit.
Na začátku cesty může být právě třeba implantační krvácení, které může signalizovat počátek těhotenství. Objevuje se ale u všech žen? Jakou mívá intenzitu? A kdy si udělat těhotenský test?
Abyste v tom měly trochu jasněji, právě na tohle všechno se teď půjdeme společně podívat.
Co je implantační krvácení?
Implantační krvácení je slabší krvácení nebo světlé špinění, které se obvykle objeví 10 až 14 dní po otěhotnění. Z toho důvodu ho hodně z nás považuje za neobvykle slabou periodu. Předpokládá se, že k implantačnímu krvácení dochází, když se oplodněné vajíčko připojí k děložní sliznici. Implantační krvácení se obvykle objevuje v době, kdy byste očekávala menstruaci.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o menstruační krvácení, během kterého se tělo zbavuje nepotřebné děložní výstelky, implantační krvácení nebývá moc silné. Některé ženy ho pak dokonce vůbec nemají a rovnou přestanou krvácet.
Kdy udělat těhotenský test?
U některých žen může těhotenský test vyjít pozitivně už v průběhu implantačního krvácení. Jelikož jsou ale hladiny těhotenského hormonu hCG, který test měří, pořád relativně nízké, test se doporučuje udělat spíš později. (Ideálně po vynechané periodě.)
Příznaky implantačního krvácení
V první řadě, tento typ krvácení může být opravdu sotva znatelný a ve srovnání s klasickou menstruací může trvat jen několik hodin. Případně třeba dva dny, místo obvyklých 5-7. Krvácení je také mnohem slabší a i barva krve je jiná. Může se pohybovat od světle růžové po nahnědlou.
Dál můžete zaznamenat i příznaky těhotenství, ke kterým patří:
- bolest hlavy,
- citlivost prsou,
- nadýmání,
- nevolnost,
- únava.
Postupně pak špinění samo zmizí.
Může to znamenat i něco jiného?
Ano, existují případy, kdy tento typ krvácení může způsobit i něco jiného.
Krvácení v tomto čase může způsobit například mimoděložní těhotenství, které je pro každou ženu extrémně ohrožující. Vzhledem k tomu, že se plod nevyvíjí v děloze, ale z nějakého důvodu (například) ve vejcovodech či jinde, je potřeba jej neprodleně řešit.
Také se tak ale může projevovat infekce, nebo spontánní potrat. Vzhledem k tomu, že některá těhotenství se neudrží až do 12. týdne, určitě vám doporučíme se sdílením novinky raději počkat.
Pokud lékař v průběhu prohlídek vyhodnotí, že je vše v pořádku, můžete se bez obav oddávat sexu v těhotenství, který vám může pomoci se snížením stresu.
Mám se bát?
Ne, implantační krvácení je úplně normální a není potřeba se ho obávat. Neublíží vám, ani vyvíjejícímu se plodu. Bývá lehké a obvykle samovolně ustane.
Lékaře ale určitě kontaktujte v případě, že:
- krvácíte (i při potvrzeném těhotenství) velmi silně,
- v krvi jsou jasně patrné velké krevní sraženiny,
- cítíte silné křeče a bolest břicha.
Bohužel, pokud by se jednalo o spontánní ztrátu těhotenství, lékaři nejsou vždy schopni proti ní něco podniknout. Mohou vám však nabídnout další potřebnou péči, díky které nedojde ke zhoršení vašeho zdravotního stavu.
Zdroj
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/implantation-bleeding/faq-20058257 – Implantační krvácení (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24536-implantation-bleeding – Vše o implantačním krvácení (anglicky)